Kriza u poreskom raju – sve strože kontrole pranja novca

Poslednjih godina, a naročito posle afere "panamski papiri", sve je manje pogodnosti za poslovanje u ofšor destinacijama. U mnogim zemljama sada je obavezno vođenje poslovnih knjiga i revizija poslovanja, što firmama znatno povećava troškove. Zbog toga dolazi do masovnije selidbe preduzeća.

Sve više srpskih privrednika koji imaju firme registrovane na Kipru i Malti, decenijama omiljenim ofšor destinacijama, svoj biznis sele u Srbiju ili na druge destinacije.

 

Pogodnosti koje su ranije postojale, na ovim ostrvima, značajno su počele da se umanjuju već nakon njihovog ulaska u EU.

Obaveza kompanija da vode knjige, zatim revizija poslovanja i još neke promene na osnovu direktiva EU donele su firmama dodatni trošak od 5.000 do 10.000 evra godišnje.

Inače, među najvećim biznismenima u Srbiji, skoro svaki ima bar po jednu firmu registrovanu na ovim sredozemnim ostrvima.

"Te zone su poslužile u prošlosti da se osnuje jedna kompanija i da onda njeno ime može da se koristi u bilo kojoj drugoj zemlji za otvaranje računa i obavljanje drugih transakcija. Na taj način se postiže korist i u pogledu poreza i vidljivosti transakcija. Međutim, današnji svet se, s jedne strane, trudi da ubere što više poreza, a sa druge strane, zemlje se dogovaraju u borbi protiv pranja novca i korupcije", istakao je konstultant za strana ulaganja Milan R. Kovačević.

Sprečavanje prevara 

Novi zakoni i direktive na kojima insistiraju EU i Ujedinjene nacije usmereni su na strože kontrole i sprečavanje pranja novca od kriminala.

Kontrole treba da spreče i mnoge prevare zbog kojih su kompanije propadale i milionske dugove prenosile na poreske obveznike zemalja iz kojih im potiču vlasnici.

"Postoji više multinacionalnih sporazuma kako da se bori protiv izbegavanja poreza i pranja novca. Postoje i razne institucije koje mjere koliko je koja zemlja sprovela tih mjera i koliko se potrudila da se prikloni toj borbi. One koje to ne rade, spadaju u crne liste ofšor zona. Čitava ideja je jedan pokušaj da se smanji korupcija i kriminal u većini zemalja", rekao je Kovačević.

Bilo bi dobro da i Srbija iskoristi ovu situaciju i u zemlju vrati sve kompanije koje posluju u ofšor zonama.

Za to već postoji odredba u Zakonu o privrednim društvima, ali je njena primena odložena za dve godine.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво