Rad u okviru dualnog obrazovanja se plaća, naredne godine novi profili

U tekućoj školskoj godini, dualni model obrazovanja primenjuje se u 72 škole i 880 kompanija. Više od 6.000 učenika školuje se za jedan od 35 obrazovnih profila. Da bi se ta praksa nastavila, Privredna komora Srbije poziva sve kompanije da se i za narednu školsku 2020/2021. godinu uključe u dualno obrazovanje i zahteve podnesu do 10. februara.

Kompanije koje su zainteresovane zahteve mogu da dostave u Privrednoj komori Srbije, rekla je Mirjana Kovačević iz PKS-a gostujući u Jutarnjem programu.

"Poslednjih dana razgovori sa privrednicima su intenzivirani kako bi finalizovali plan potreba privrednika za kadrovima i sagledamo njihove mogućnosti za uključivanje u dualno obrazovanje. U dualno obrazovanje mogu da se uključe svi bez obzira na to da li je reč o velikoj, srednjoj ili maloj kompaniji. Čak je praksa pokazala da su najuključenije u dualno obrazovanje upravo male i mikro kompanije", kaže Kovačevićeva.

Upravo je to način da se za njih obezbede kadrovi specifičnog znanja i obrazovanja koje poslodavci traže.

"Sagledavajući potrebe sagledavamo i mogućnosti kako privreda može da pomogne srednjim stručnim školama u realizaciji obrazovanja", naglašava Kovačevićeva.

Kompanije koje žele da se uključe u sistem dualnog obrazovanja treba da popune izjavu o zainteresovanosti i da se opredele za određeni profil za koji se obrazovanje organizuje po dualnom modelu.

Devet novih profila 

Do sada je na listi bilo 35 profila, a od naredne godine će biti 44 obrazovna profila u sistemu dualnog obrazovanja koji pokrivaju metalni, mašinski, tekstilni, drvni, prehrambeni sektor.

Takođe, tu su trgovina, ugostiteljstvo, turizam i saobraćaj, a ta lista može da se nađe na sajtu PKS-a.

Uz to kompanija treba da podnese i zahtev za proveru ispunjenosti uslova za izvođenje učenja kroz rad. Mirjana Kovačević naglašava da je vrlo lako prikupiti sva potrebna dokumenta i da poslodavci imaju maksimalnu podršku zaposlenih u PKS-u za realizaciju ovih aktivnosti.

"U Srbiji najviše nedostaju upravo zanatski proizvodni radnici i to pre svega za potrebe metalske i mašinske industrije kao što su bravar, zavarivač, industrijski mehaničar, tehničar mehatronike. Takođe, nedostaju kadrovi u ugostiteljstvu i tekstilnoj industriji, a mnogi od tih profila se sada uspešno obrazuju po dualnom sistemu", rekla je Kovačevićeva.

Učenici koji dva-tri dana u nedelji provode učeći kroz rad u kompanijama za taj rad su i plaćeni najmanje 70 odsto od propisane minimalne cene rada, a mnogi poslodavci isplaćuju i više.

Mirjana Kovačević ističe da je jedna od predrasuda da mi na ovaj način školujemo kadrove za strane kompanije, jer upravo učešće velikog broja malih i mikro preduzeća u dualnom obrazovanju te tvrdnje opovrgava.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво