Rusija i Izrael ogorčeni zbog pokušaja negiranja Holokausta

Ruski predsednik Vladimir Putin i izraelski premijer Benjamin Netanjahu otkrili su spomenik "Sveća sećanja" u centru Jerusalima odajući počast herojskom podvigu branilaca i stanovnika opkoljenog Lenjingrada u Drugom svetskom ratu, preneo je Tas.

Spomenik je podignut u jednom od najvećih parkova, koji se nalazi u neposrednoj blizini zgrade izraelskog Ministarstva spoljnih poslova, Vrhovnog suda i Kneseta (parlamenta).

Rusija i Izrael ogorčeni su pokušajima negiranja Holokausta i revidiranjem rezultata Drugog svetskog rata, izjavio je Putin na ceremoniji otvaranja spomenika.

"Želeo bih da napomenem sa zahvalnošću i priznavanjem da Izrael posebnu pažnju pridaje očuvanju istine o odlučujućem doprinosu Sovjetskog Saveza pobedi nad nacizmom", rekao je Putin i doadao sa su u Izraelu, kao i u Rusiji, ljudi zabrinuti, uznemireni i ogorčeni pokušajima negiranja Holokausta, revidiranjem rezultata Drugog svetskog rata i opravdavanjem ubica i zločinaca.

Spomenik otvoren u Jerusalimu simbol je "dubokog zajedničkog sećanja", naglasio je Putin.

Opsada Lenjingrada, današnjeg Sankt Peterburga počela je 8. septembra 1941. i trajala je 872 dana.

Prema različitim procenama, između 641.000 i milion stanovnika Lenjingrada je preminulo usled gladi, bombardovanja i artiljerijskog granatiranja.

Makron: Odlučno protiv mržnje i netolerancije

Predsednik Francuske Emanuel Makron rekao je da je njegova zemlja odlučna u borbi protiv mržnje i netolerancije koji doprinose rastu antisemitizma u Francuskoj.

Makron je jedan od nekoliko desetina svetskih lidera koji prisustvuju ceremonijama u Memorijalnom centru "Jad Vašem" u Jerusalimu povodom obežavanja 75 godina od oslobađanja logora Aušvic.

"Mračna senka antisemitizma ponovo je rođena. Antisemitizam se vratio", rekao je Makron, koji se danas sastao sa preživelima Holokausta, prenosi Rojters.

Naglasio je da je "njegova odlučnost da deluje protiv ove pojave totalna".

Emanuel Makron se prethodno sastao sa preživelima Holokausta francuskog porekla u memorijalnom centru, koji je podignut u znak sećanja na 76.000 Jevreja koji su tokom Drugog svetskog rata prebačeni u logore smrti poput Aušvica.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 29. април 2024.
19° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво