"Na putu za bezbednost"

Deca u saobraćaju najčešće stradaju zbog prelaska ulice van pešačkog prelaza. Učenici prvog i drugog razreda su najugroženiji, upozorava Agencija za bezbednost saobraćaja. Zato je, kažu, važno da se najmlađi pešaci dodatno edukuju.

Od kuće do škole, od škole do kuće, deci se šapuće: oprez!

"Deca najčešće imaju problem sa tim da nisu svesni rizika koji nosi prolaženje između parkiranih automobila jer ne znaju da na taj način vozači ne mogu dobro da ih opaze i da ih neće videti kada izlaze na ulicu. Zatim, nisu svesni da je igranje u blizini saoraćajnice takođe nebezbedno jer postoje šanse da im lopta izleti na ulicu", objašnjava pedagog Anica Saković.

Da bi postali svesni toga, a istovremeno da im učenje bude zanimljivo, deci se pristupa na savremen način - kroz igru.

"Sama video-igrica ‘Na putu za bezbednost' je dobra prilika koja može usmeriti nas sve da se više govori o ovoj temi i da deca sagledaju pravila ponašanja u saobraćaju iz različitih uglova", napominje Sakovićeva.

Iz Ministarstva prosvete poručuju da će savremene obrazovne tehnologije doprineti lakšem usvajanju znanja o saobraćaju.

"Procenili smo da je način učenja primenjen deci, da je osavremenjen kroz savremene digitalne medije i da je to nešto što je deci prijemčivo. I da prati upravo reformu koju mi sprovodimo", ističe Vesna Nedeljković, pomoćnica ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

Sigurnost u saobraćaju jako je važna i za predstavnike Francuske u Srbiji.

"S jedne strane, deca su, na neki način, prve žrtve u saobraćaju. A zatim, zato što će ta deca jednog dana postati vozači i trebalo bi da nauče sva ta pravila ponašanja u saobraćaju", ukazuje Frederik Mondoloni, ambasador Francuske u Srbiji.

Cilj Strategije bezbednosti saobraćaja od 2020. godine da među žrtvama nesreća ne bude najmlađih, ali i da se broj povređene dece prepolovi u odnosu na prethodnu deceniju.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 29. април 2024.
25° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво