Čepurin: Kosovske carine su farsa, posledice brojne

Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Čepurin je prištinske carine na uvoz robe iz Srbije nazvao farsom, dok bi njihove posledice, kako kaže, mogle biti brojne. Ističe da one mogu dovesti do zaoštravanja situacije na Balkanu, podrivanja regionalne ekonomske stabilnosti, sporazuma CEFTA, i smanjivanja ugleda medijatora – u ovom slučaju EU.

Ruski ambasador u Srbiji kaže da su kosovske carine neprijatne za srpske proizvođače, jer narušavaju trgovinske interese.

"Najveće posledice pretrpeće ugled Prištine, kao pregovaračke strane sa kojom se vode pregovori", istakao je Čepurin u Institutu za međunarodnu politiku i privredu gde je održao predavanje "Partnerstvo Rusije i Srbije u kontekstu savremenih međunarodnih događaja".

Treća posledica je, dodaje, šteta po ugled medijatora u ovim pregovorima, odnosno EU, koja, kako kaže, treba da pozove Prištinu da se drži ustavnog poretka, a ne da poziva obe strane na uzdržanost, već samo Prištinu koja je i uvela ove carine.

"Dobro je da Brisel daje izjave da te carine treba da budu uklonjene, ali je loše što Priština uopšte nema sluha za to. Taj problem će se međutim nastaviti i Srbija ima pravo da odgovori na ove agresivne mere", izjavio je Čepurin ali je izrazio uverenje da će se Srbija ponašati odgovorno i da se neće odlučiti na agresivne mere.

Kosovske carine, ocenjuje, nose mnogo opasnosti, ali "najveća je pokušaj da se srpsko stanovništvo protera sa Kosova", kaže Čepurin.

Smatra i da su ovakve odluke Prištine posledica nervoze i bezizlaznosti, jer je, kako kaže, sve više zemalja koje odustaju od odluke o priznanju nezavisnosti Kosova.

"Sada je već 11 zemalja koje su povukle priznanje Kosova. To je već tendencija koja nervira Prištinu", izjavio je Čepurin.

Očekivali su, dodaje, i da će ući u Interpol, ali su tamo doživeli katastrofu, i odatle nervoza Prištine.

Čudna praksa "diplomatije u hodniku" 

Osvrnuo se i na, kako kaže, čudnu praksu Prištine koja je primetna u poslednje vreme, a to je "diplomatija u hodniku", u čemu Priština, kako naglašava, nije prva jer su na desetine drugih nepriznatih teritorija pokušavale "da jure po hodnicima, ali su kasnije, kada su shvatile da to nije dostojanstveno i normalno, prekinule takve pokušaje".

Ocenio je da u rešavanju kosovskog pitanja glavni pregovarač nije ni EU, ni Rusija, već bez svake sumnje Srbija, jer bez Srbije nema nikakvog rešenja ovog problema.

"Mnoge zemlje imaju sličan problem i plaše se takvog problema. Zato bi Srbija sa njima trebalo da vodi intenzivne razgovore. Srbija ima dobru reputaciju", izjavio je Čepurin.

Zaključio je da se stav Rusije po pitanju kosovskog pitanja ne menja, i da se pridržava određenih principa i Rezolucije 1244, za koju sada sve više zemalja kaže da je pravi okvir za rešavanje kosovskog pitanja.

Suština ove Rezolucije je, kaže, da podržava teritorijalni integritet Srbije, što je pravi okvir regulisanja kosovskog pitanja.

"Rusija ima kontinuiran stav, mi smo podržavali, podržavamo i podržavaćemo Srbiju", poručio je Čepurin.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво