Ministri iz regiona o reformama za unapređenje socijalne politike

Zajedničku Deklaraciju o unapređenju socijalne politike na Zapadnom Balkanu, kojom su se obavezali na zajedničko delovanje kako bi sproveli reforme u toj oblasti na dobrobit građana, u Beogradu su potpisali ministri socijalne politike iz regiona.

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević rekao je da saradnja na projektima, kroz rešavanje istih ili sličnih problema koje imamo, može da nas poveže, kako bismo sutra svi zajedno ušli u EU.

Ukazao je da Srbija od 2014. godine osim ekonomskih reformi, pažnju posvećuje i pitanjima iz oblasti socijalne politike i da je započeto dosta projekata, među kojima su najvažniji reforma centara za socijalni rad, sistem socijalnih karata i rodna ravnopravnost i antidiskriminacija.

"U sve tri stvari ugledamo se na najrazvijenije zemlje u Evropi, na Norvešku, Švedsku, Dansku. Visoki su ciljevi, ali ne želimo da Srbija bude na začelju EU, već da bude na vrhu, i svi radimo na tome", rekao je Đorđević novinarima u Palati Srbija gde se održava ministarska konferencija "Inicijativa za socijalnu dimenziju EU integracija".

Prema njegovim rečima, od ideje do potpisivanja Deklaracije prošlo je godinu dana, a do realizacije se došlo uz podršku Ministarstva za evropske integracije i nemačke nevladine organizacije ASB (Arbeiter Samariter Bund – Udruženje samarićanskih radnika), kojima se zahvalio na pomoći.

Predsednik UO ASB i poslanik Evropskog parlamenta Knut Flekenštajn rekao je da je važno da su se po prvi put okupili ministri za socijalna pitanja iz regiona, kako bi se dogovorili o saradnji na rešavanju socijalnih pitanja i pokretanju projekata.

Istakao je da je važno da se, kada je reč o pristupanju EU, ne govori samo o tehnokratskim stvarima, poput ispunjavanju kriterijuma, već i o socijalnim pitanjima.

"Važno je da se postaramo da svi koji su na putu ka EU, ostanu na tom putu i da niko ne bude ostavljen. Ne samo da vlade u regionu treba da se fokusiraju na socijalna pitanja, već i vlade zemalja članica Unije treba da im pruže podršku", naglasio je Flekenštajn.

U Deklaraciji se navodi da se potpisnici "obevezuju da udruže napore u borbi protiv socijalne isključenosti i diskriminacije, u promovisanju socijalne pravde i zaštite, povećanju jednakosti između muškaraca i žena i podsticanju solidarnosti između generacija i zaštite prava deteta".

Inicijativu za socijalnu dimenziju evrointegracija Zapadnog Balkana, čiji je cilj uspostavljanje i unapređnje dijaloga između civilnog sektora, građana i političkih elita u EU i regionu, finansira i sprovodi ASB.

Inicijativa je pokrenuta kako bi se u narednih 18 meseci kreirao portfolio od 165 predloga u oblasti socijalne zaštite.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво