Kad sistem napravi grešku, oštećeni sami dokazuju da su živi

Veliki broj ljudi se bar jednom u životu susreo sa nekom vrstom administrativnog problema, za čije su rešavanje potrošili mnogo vremena i novca. Oni koji su zbog tuđe greške u dokumentima proglašeni kao mrtvi suočavaju se sa brojnim problemima, najpre onim da dokažu da su živi.

Prilikom pokušaja da pribavi dokumenta za odlazak u penziju Branislav Bojić iz sela Cerove kod Krupnja saznao je da je mrtav. Uverenje na kome piše da je pokojnik, dobio je od vojnog odseka kada je zatražio potvrdu o odsluženom vojnom roku.

"Ja sam faktički 25, 26 godina mrtav. Kako da reagujem, kako da vam kažem, mrtav - a ja živ. Šta su oni radili sa mnom, ja nemam pojma, da li su me zamenili", kaže Branislav Bojić.

Zbog lekarske greške napravljene u Kliničkom centru Vojvodine, Đorđe Milošević iz Novog Sada dobio je umrlicu. Njegov postupak vraćanja među žive, kaže, traje već tri meseca, od momenta kada je pokušao da registruje auto.

"U registraciji su rekli da ne možete da registrujete auto na mrtvog čoveka, onda sam saznao kako mrtav kad sam živ. Teško dokazivanje, prvo su tražili da moram nova dokumenta da uzmem, da moram sve da platim", kaže Đorđe Milošević.

Pravnici, kažu, da postoje dva načina da oštećeni dokažu da si živi. U upravnom postupku pred lokalnom samoupravom ili u vanparničnom pred sudom.

"Oni imaju pravo da traže nadoknadu od lokalne samouprave ili lica koja su prouzrokovala sve to, to je takozvana naknada štete, nematerijalne štete, to je nanošenje psihičkog bola odnosno problema koji su imali različite prirode u svakodnevnom životu", kaže Slobodan Milutinović, advokat .

U Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave kažu da matičari mogu da pogreše jedino ukoliko su pre njih grešku napravili lekari koji su određenu osobu proglasili mrtvom, jer je potvrda o smrti pravni osnov za postupanje matičara. A dok se greške ne isprave i pravne procedure ne završe, oštećinima ostaje samo da tvrde: "Ja sam živ".

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво