Komisija najpre na lokacijama kod Vranja, teren dekontaminiran

Nedavno formirana Komisija za utvrđivanje posledica NATO bombardovanja prvo će obići Vranje. U Pčinjskom okrugu municijom sa osiromašenim uranijumom gađana je Pljačkovica kod Vranja, kao i Bratoselce, Borovac kod Bujanovca i Reljan kod Preševa. Ti tereni su dekontaminirani, a prema podacima Agencije za zaštitu od jonizujućih zračenja nije utvrđeno prisustvo osiromašenog uranijuma u životnoj sredini.

Marko Jović već 14 godina pokušava da sazna da li je njegov otac Miroslav prva žrtva osiromašenog uranijuma. Krajem maja 1999. godine Pljačkovica je u tri navrata gađana tim projektilima, u junu su radnici Vodovoda ogradili prostor. Miroslav je posle nekoliko godina oboleo od raka pluća.

"Odmah su doktori rekli da je to povezano sa tim što su radili na Pljačkovici bez zaštitne opreme. On je posle nekoliko meseci preminuo", priča Marko.

On je potom dobio drugačije informacije – da su ostali faktori uticali na oboljevanje, ne i osiromašeni uranijum.

I Udruženje uranijumskih žrtava traži istinu.

"Ako se kaže da je pravda spora, ali dostižna, i mi u Vranju imamo pravo da se nadamo da će do te pravde doći, da ćemo do istine doći – šta su uradili, koliko su bacili, koje su posledice", rekao je Gradimir Jovanović iz Udruženja.

U izveštajima o zdravstvenom stanju stanovništva Vranja prethodnih godina porast broja obolelih od malignih bolesti nije povezivan sa zračenjem, jer se podaci, statistički, nisu razlikovali od podataka iz ostalih delova zemlje.

Dekontaminacija Pljačkovice rađena je 2004. godine, tada je izvađeno 47 metaka i kontaminirana zemlja oko projektila. Čišćen je teren i kod Bujanovca i Preševa.

Ekološko društvo iz Bujanovca, uz podršku Ministarstva prosvete realizuje projekat "Život sa osiromašenim uranijumom". Preporučuju heljdu, aroniju i tretiranje zemljišta zeolitom.

"Zeolit je jako dobar zato što ima takvu kristalnu rešetku koja čisti olovo, kadmijum, uranijum, sve teške metale iz zemlje. Zeolita imamo ovde, u selu Zlatokop, procenjuje se da ga ima oko dva miliona tona", ističe Snežana Milošević iz tog ekološkog društva.

Agencija za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije od 2009. godine prati radioaktivnost životne sredine.

Agenciji stručne institucije dostavljaju rezultate analiza vode, zemlje i biljaka, i svi dosadašnji podaci ukazuju da nisu utvrđene povećane koncentracije radionukleida, nema ni osiromašenog uranijuma.

Agencija meri i doze gama-zračenja na devet lokacija u zemlji. Sve do sada izmerene vrednosti u Vranju u skladu su sa varijacijama prirodnog fonda zračenja.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 29. април 2024.
25° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво