Skot: Ambasada SAD snažno podržava slobodu medija

Energični i slobodni mediji koji postavljaju pitanja su kao sunčeva svetlost koja pročišćava demokratsko društvo od koruptivnih i neumerenih postupaka vlasti, ocenio je ambasador SAD u Srbiji Kajl Skot na svečanosti dodele godišnjih nagrada Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) za istraživačko novinarstvo.

Kajl Skot je istakao da ambasada SAD snažno podržava slobodu medija i sa ponosom već 13 godina zaredom podržava nagrade NUNS-a za istraživačko novinarstvo.

"Ovo su nagrade srpskih novinara za srpske novinare", poručio je Skot i pozdravio stalne napore NUNS-a da se obezbedi postojanje slobodnih i nezavisnih medija, kao i poštovanje prava novinara u Srbiji.

"Verujemo da je sloboda govora važna i zabrinuti smo za stanje medijskih sloboda širom sveta, uključujući i Srbiju", ukazao je Skot.

Skot se, pri tome, pozvao na izveštaj Fridom Hausa za 2018. godinu u kojem se navodi da je sloboda medija u Srbiji smanjena.

"Srbija je jedina zemlja u regionu koja je označena kao zemlja sa trendom slabljenja demokratije", predočio je Skot.

Pomenuo je i deo izveštaja Amnesti internešenela u kojem se ukazuje da su istraživački novinari bili "izloženi kampanji klevetanja od strane ministara i medija bliskih vlastima".

"Deo izveštaja Hjuman Rajts Voča o medijima u Srbiji konstatuje da se napadi na novinare nastavljaju, da odgovorne vladine institucije nisu adekvatno reagovale, a da nekoliko slučajeva ubistava novinara još nisu rasvetljeni", podsetio je Skot.

"U martu ove godine, Institut za otvoreno društvo u Sofiji je objavio Indeks medijske pismenosti za Evropu. Srbija je zauzela 29. mesto, od ukupno 35 zemalja po medijskoj pismenosti", rekao je Skot, a poslednje mesto u Evrostatovom rangiranju "Poverenje u druge" koje prikazuje društvenu koheziju i otpornost prema lažnim vestima.

Prema oceni Skota, istraživački novinari moraju da prebrode mnogobrojne prepreke kako bi ostvarili visoko kvalitetno izveštavanje.

"Nije ni malo lako zaraditi za život ako ste novinar u Srbiji. Još je i teže ukoliko se suprotstavljate ukorenjenim interesima", smatra Skot.

Kajl Skot je izrazio zahvalnost svima onima koji, uprkos ovim izazovima i ponekad uz značajan lični rizik, istrajavaju u teškim i zahtevnim zadacima istraživanja priča i izveštavanja o onome što je važno za javnost u Srbiji.

"Vaši napori pomažu demokratiji da bude uspešna i da učini Srbiju boljim mestom za život", zaključio je Skot.

Nagrade NUNS-a 

NUNS je dodelilo nagrade za istraživačko novinarstvo, a za najbolji televizijski ili radio prilog nagrađen je Milan Nešić za seriju "Fantomski graditelji u "Činovničkoj koloniji" emitovanu na Radiju Slobodna Evropa septembra i oktobra 2017. godine.

Za najbolji prilog u štampanim medijima nagrađen je Saša Stojković za seriju tekstova za novine Vranjske u vreme gašenja tog nedeljnika, od jula do septembra 2017. godine.

Najbolji onlajn prilog napravila je Bojana Pavlović i ona je nagrađena za tri istraživačke priče o ministru odbrane Aleksandru Vulinu i o slučaju "tetke iz Kanade", objavljene na portalu KRIK septembra i oktobra 2017. i januara 2018. godine.

U konkurenciji je bilo pedesetak novinara, s 115 medijskih tekstova i priloga, a o nagradama je odlučio žiri u kojem su bili Slobodan Arežina, Danica Vučenić, Milorad Ivanović i Veljko Popović.

Predsednik NUNS-a Slaviša Lekić na dodeli je nagrada rekao da nije preporučljivo biti novinar "u zemlji koju odlikuje atmosfera nezameranja, u sistemu u kojem javna reč nužno garantuje posledice".

Ali, primetio je, Srbija je zemlja paradoksa gde je pomalo ekskluzivno biti novinar, "biti hrabar i zastupati javni interes u društvu kojim dominira virus straha".

U svakom slučaju, zaključio je, biti novinar danas u Srbiji znači biti drugačiji od drugih.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 19. мај 2024.
27° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара