"Podržati istraživače kako bi dokazali povezanost tumora i NATO bombardovanja"

Rast broja obolelih od različitih oblika karcinoma u Srbiji posledica je u velikoj meri NATO bombardovanja, a da bi se ta tvrdnja i naučno dokazala u međunarodnim institucijama, neophodna je stručna, pravna i finansijska podrška istraživačima u Srbiji, poruka je učesnika naučnog skupa "Posledice NATO agresije na SRJ".

Direktor Evroazijskog bezbednosnog foruma Mitar Kovač ocenio je na skupu u Institutu za međunarodnu politiku i privredu u Beogradu, da je važno da se Srbija jasno odredi prema NATO agresiji pred međunarodnim institucijama.

"Podaci govore o znatno povećanoj smrtnosti i broju obolelih od onkoloških bolesti kako kod dece tako i kod starijih osoba. Sa podacima treba izaći pred međunarodne institucije, kao što su to, na primer, uradile Italija i Nemačka, a povezano sa vojnicima koji su služili u sklopu Kfora", rekao je Kovač.

Navodi da stručnjaci očekuju da dokazivanje posledica bombardovanja bude državni prioritet jer, ako se obezbede sredstva za istraživanja, moći će da se dokaže jasna veza upotrebe osiromašenog uranijuma i bolesti, te da se finansijski pomogne onima koji pate od različitih oblika karcinoma.

"Običan narod nije svestan posledica bombardovanja koje traju i danas", napominje Kovač.

"Povećano oboljevanje od kancera u narednim godinama"  

Učesnici skupa su ocenili da se može očekivati povećano oboljevanje od kancera u narednim godinama u oblastima gde je bilo najintenzivnije bombardovanje.

Profesor Radomir Kovačević, toksikolog u Institutu za medicinu rada i radiološku zaštitu napominje da istraživanja, na kojima su radili stručnjaci različitih profila govore, da su kod 20,7 procenata stanovništva u Srbiji primećeni specifični hromozomski poremećaji, za koje se, kaže, veruje da su posledica bombardovanja.

"Imamo institucije koje mogu da se uhvate ukoštac sa ovim problemom, ali bez podrške države nije moguće uraditi dublja istraživanja na ekosistemu i na ljudima", rekao je Kovačević.

Što se tiče dekontaminacije zemljišta, rečeno je na skupu, država nema dovoljno sredstava da se kompletno zemljište očisti i zato je, poručuju, potrebno formirati međunarodni fond koji bi prikupljao sredstva za ovu namenu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 20. мај 2024.
21° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара