MUP: Žalićemo se Interpolu zbog Haradinaja

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije uputiće inicijativu Ministarstvu pravde i Tužilaštvu za ratne zločine kako bi zajedno uložili žalbu na odluku Interpola da poternice za Ramušem Haradinajem i još 17 osoba, koje je za njima zbog ratnih zločina raspisala Srbija, više ne budu na snazi, saopštio je MUP.

Komisija za kontrolu međunarodnih poternica u Lionu usvojila je žalbu UNMIK-a i 1. decembra 2017. godine odlučila da Interpol više neće tretirati ove poternice, odnosno da će ih izbrisati iz sistema.

Nadležni iz Ministarstva unutrašnjih poslova već razmatraju detalje ove odluke i MUP će uputiti inicijativu nadležnom Ministarstvu pravde i Tužilaštvu kako bi nakon detaljnih analiza zajedno pripremili odgovor u ime Srbije, saopštio je MUP.

Ranije danas, Tanjugu je u Ministarstvu pravde Srbije rečeno da Interpol ne može da ukine potrenicu protiv Haradinaja jer je ona raspisana po nalogu srpskog suda, odnosno Odeljenja za ratne zločine Višeg suda u Beogradu, i još uvek je na snazi.

Interpol, ističu u Ministarstvu, može samo da "zamagli" poternicu, tako da ona ne bude vidljiva njegovim članicama, kao što je to sada slučaj sa Haradinajevom.

Međutim, poternica, koju je raspisala Srbija za aktuelnim kosovskim premijerom, ostaje na snazi, kao i istraga koja je protiv Haradijnaja u toku, kažu za Tanjug u Ministarstvu pravde.

Haradinaj, dodaju, za Srbiju ostaje osimnjičeni za najteže ratne zločine počinjene na Kosovu i Metohiji.

"Ukoliko Ramuš Haradinaj bude bilo gde dostupan našim organima gonjenja mi ćemo ga u svakom slučaju uhapsiti, jer za njim postoji aktivna poternica srpskog suda", poručuje ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović.

Stefanović napominje da zbog svih srpkih žrtava i svih onih koji su stradali delovanjem Ramuša Haradinaja, država ne sme da ostane nema i Srbija ne sme da se ogluši o takvu vrstu zahteva.

"Nameravam da predložim ministarki pravde da već u ponedeljak obnovimo našu žalbu i da centralu Interpola u Lionu podsetimo zbog čega je potpisana poternica za Ramušem Haradinajem", naglašava ministar policije.

Pored svih proceduralnih razloga, kako kaže Stefanović, u žalbi će navesti i stvarne razloge, koji čine povlačenje te poternice nemogućim.

"Zahtevaćemo od Interpola da revidira svoju odluku i nadamo se da ćemo imati ponovo aktivnu poternicu koja će biti vidljiva u svakoj državi sveta", poručuje ministar policije.

Na sajtu Interpola, na spisku traženih lica, ne vidi se ime kosovskog premijera Ramuša Haradinaja, za kojim je Srbija izdala međunarodnu poternicu.

Haradinajevo ime nalazilo se na sajtu Interpola na spisku od 18 osoba sa Kosova i Metohije, koje traži Srbija.

Haradinaj je 4. januara ove godine bio pritvoren u Kolmaru u Francuskoj, a na osnovu poternice za ratne zločine, koju je protiv njega u Interpolu podigla Srbija.

Nakon četiri meseca trajanja sudskog postupka, sud u Kolmaru je krajem aprila odbacio zahtev Srbije za estradikciju Haradinaja, bivšeg komandanta OVK.

Prištinske vlasti su zatim, zatražile povlačenje poternice protiv Haradinaja, kao i ukidanje poternice za drugim licima sa Kosova čija imena su se našla na listi traženih po nalogu Srbije.

Međunarodni sud za ratne zločine u bivšoj Jugoslavije, sa sedištem u Hagu, je na kraju prvog suđenja proglasio Haradinaja nevinim 2008. godine, dok je u drugostepenom postupku on oslobođen optužnice 2012. godine.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 01. мај 2024.
24° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво