Pomoć obolelima od Alchajmerove bolesti u Kragujevcu

Svetski dan borbe protiv Alchajmerove bolesti obeležava se od 1994. godine. Procenjuje se da više stotina hiljada ljudi u Srbiji ima simptome te bolesti - u Kragujevcu njih oko hiljadu. Kako bi se pomoglo obolelima, ali i članovima porodica koji o njima brinu, Udruženje osoba sa mentalnim smetnjama "Luna" u tom gradu formiralo je grupu za podršku.

Ana Ćosić brine o osamdesetogodišnjoj svekrvi koja boluje od demencije već šest godina. Bolest se manifestovala postepenim, nepovratnim gubitkom pamćenja, svesti o vremenu i prostoru i, na kraju, sposobnosti brinu o sebi. Ali porodice se teško odlučuju da svoje najbliže smeste u ustanove specijalizovane za ovu bolest.

"Suprug radi po celi dan i onda uglavnom sve je na meni da dobije,da dobije hranu, da ima negu, ima društvo, da se opričamo, da se nasmejemo, ali 24 sata je nadzor neophodan, kaže Ana Ćosić.

"Tačno da je teže za članove porodice odnosno za one koji neguju takvog pacijenta,upravo zato što se njihovi članovi porodice psihički iscrpe", kaže  Miljana Garović, psiholog u Gerontološkom centru Kragujevac.

Bolest je jedna od naskupljih, a član iz porodice koji neguje obolelog nije u mogućnosti da radi. Iz udruženja Luna će im zato priteći u pomoć.

"Mi smo ovde planirali da imamo članove porodica koji imaju dementnog pacijenta i radićemo bukvalno edukacije članova porodice, jer je to vrlo teško", kaže Suzana Perovićneuropsihijatar, Udruženje "Luna.

Bolest je opisao nemački psihijatar Alojz Alchajmer 1906. Iako je prošao vek od kako je otkrivena, za ovu bolest još nema leka.

Prosek života žene u Srbiji je 78 godina, a prosek muškaraca 73 godine. Dužina života je dakle produžena i verovatnoća da ćemo imati sve veći broj registrovanih obolelih osoba raste.

Prema podacima Doma zdravlja Kragujevac, pacijenata sa Alchajmerovom bolešću svake godine je sve više.

Broj obolelih povećava se sa starenjem, zbog čega stručnjaci svim osobama koje odu u penziju savetuju da se zdravo hrane, da budu fizički aktivne i da ne prestanu da rade na sebi.




Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
21° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво