"Pripadnici manjina u Srbiji mogu da budu zadovoljni"

Položaj pripadnika nacionalnih manjina u Srbiji je u mnogim segmentima bolji u odnosu na pojedine zemlje koje su članice EU, pa i druge razvijenije zemlje, kaže državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Ivan Bošnjak.

Povodom intervjua rumunskog ministra spoljnih poslova Teodora Meleškanua, koji je rekao da Bukurešt "u vezi sa osetljivim pitanjima" po Rumuniju u koje je ubrojao "prava pripadnika rumunske manjine širom Srbije očekuje vidljivi napredak", Bošnjak kaže da mu je drago što je Rumunija, kao jedan od suseda Srbije, članica EU, prepoznala rezultate ostvarene u unapređenju prava pripadnika manjina.

"Interesovanje suseda za korake koje smo preduzeli na evropskom putu i postizanju standarda u ovoj oblasti će sigurno dovesti do boljeg poznavanja prilika u Srbiji, a samim tim obezbediti i značajniju podršku u EU integracijama", rekao je za Tanjug Bošnjak.

Navodeći da je prošlo već godinu i po dana od usvajanja Akcionog plana za poglavlje 23, Bošnjak kaže da Ministarstvo i drugi državni organi u potpunosti primenjuju sve ono što je tim planom zacrtanom, te da će nastaviti tako da rade.

Kaže i da će eventualno otvorena pitanja koja postaje između dve tradicionalno prijateljske zemlje moći da budu rešena i u ovom periodu.

Bošnjak navodi da je u radu Međuvladine mešovite komisije moguće razmotriti sva pitanja koja su od interesa za pripadnike rumunske nacionalne manjine sa ove strane granice, ali i srpske nacionalne manjine u Rumuniji.

Naravno, kako kaže, ključni akcenat treba da bude i ostane ekonomski razvoj pograničnog dela između Rumunije i Srbije.

"IPA prekogranična saradnja i projekti mogu značajno doprineti upravo boljem ekonomskom položaju, a samim tim i ostvarivanju svih drugih prava građana koji žive sa ove i one strane granice", rekao je Bošnjak.

Bošnjak naglašava da bi voleo da tema položaja nacionalnih manjina u Srbiji u jednom trenutku postane suvišna.

Prema njegovim rečima, Srbija baštini dobru i pozitivnu tradiciju na teritoriji Vojvodine koja je jedna od najbolje uređenih multietničkih sredina u Evropi.

Navodi da naši sugrađani, pripadnici manjina, imaju prostora za političko delovanje kroz rad nacionalnih saveta nacionalnih manjina, te da postoji čitav niz institucija manjina, od krajnjeg juga do severa, od Preševa do Kanjiže.

Podseća da postoje opštine u kojima je manjina u potpunosti većina, koja ima sva prava i mogućnosti da upravlja javnim poslovima.

Ocenio je i da 21 nacionalni savet koji ostvaruje kulturnu autonomiju, kao i 26, 27 različitih etničkih zajednica, koje žive u Srbiji, mogu da budu u potpunosti zadovoljne.

Možda ne potpuno zadovoljni u svakom životnom segmentu i na svakom delu teritorije, dodaje Bošnjak, ali navodi da su ta prava pristupačna na jednak način, kao i da Ministarstvo namerava i dalje da posebnu pažnju posveti većem zapošljavanju pripadnika manjina.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 17. мај 2024.
23° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара