Stanišićeva odbrana: SAO Krajina većinu oružja dobila od JNA

Odbrana Jovice Stanišića sugerisala je, pred sudom u Hagu, da su pobunjeni Srbi u Hrvatskoj 1990-91, većinu oružja dobili od JNA, a ne od Službe državne bezbednosti (SDB) Srbije, o čijim je isporukama govorio zaštićeni svedok optužbe.

Bivši načelnik SDB Srbije Stanišić i njegov pomoćnik Franko Simatović-Frenki optuženi su za progon, ubistva, deportacije i prisilno premeštanje hrvatskih i muslimanskih civila tokom ratova u Hrvatskoj i BiH, 1991-95. godine.

U četiri tačke, Stanišić (66) i Simatović (67) optuženi su za zločine protiv čovečnosti, a po petoj za kršenje zakona i običaja ratovanja.

Tokom unakrsnog ispitivanja, Stanišićev branilac Vejn Džoraš je svedoku RFJ-066 predočio izjavu jednog od tadašnjih lidera SAO Krajine Milana Martića da su tamošnji Srbi oružje uzimali iz policijskih stanica i vojnih depoa ili ga dobijali kupovinom u inostranstvu.

RFJ-066, koji iskaz daje posredstvom video veze, potvrdio je to, rekavši da je oružje stizalo "iz obližnjih garnizona, od oficira JNA naklonjenih Srbima i jugoslovenski orijentisanih".

Advokat Džordaš podsetio je, potom, svedoka da to nije pomenuo u svojoj pisanoj izjavi, uvedenoj u spis. Umesto toga, "sve to pripisujete Stanišiću. Zašto?", pitao je branilac.

U nejasnom odgovoru, svedok je sugerisao da su Martićeve reči o naoružavanju "propagandni materijal, preuveličavanje" jer je "jedino kupljeno oružje došlo iz kragujevačke Zastave".

"Još tada nije bilo uzimanja oružja iz vojnih magacina, to je bilo u aprilu 1991", dodao je RFJ-066.

Upitan da li je JNA u septembru 1991. stala na srpsku stranu u Hrvatskoj, napustivši dotadašnju ulogu sile razdvajanja, svedok je odgovorio da "ne zna tačno" – "Svrstali su se početkom rata".

Stanišićev branilac je verodostojnost svedoka osporavao citirajući njegove različite izjave o ulozi JNA. U jednoj je rekao da je "JNA nastojala da uspori" učvršćivanje SAO Krajine, a u drugoj da je "počeo rat između JNA i hrvatskih snaga".

Advokat Džordaš dokazivao je i da je, posle Vensovog mirovnog plana i dolaska snaga UN u Hrvatsku, "Martić imao višak oružja nasleđen od JNA, koje nije predao Unproforu", protivno sporazumu.

Prihvatajući to, RFJ-066 je naglasio da je, suprotno mirovnom sporazumu, "vojska pretvorena u policiju i zadržala je svoje naoružanje".

Te Martićeve snage 1992. su pružile pomoć bosanskim Srbima u probijanju posavskog koridora, vitalne veze sa Srbijom, potvrdio je svedok.

Zbog progona Hrvata iz Kninske Krajine, Haški tribunal je Martića pravosnažno osudio na 35 godina zatvora.

Stanišićev branilac ponovo je svedoka ispitivao i o pošiljkama oružja koje je, u novembru i decembru 1990, u Knin dopremio drugooptuženi Simatović. Svedok je o tome, međutim, govorio u delu sednice nedostupnom javnosti.

RFJ-066 potvrdio je i da je formiranje srpskih policijskih snaga u Kninu 1990. bilo posledica toga što su nove vlasti Hrvatske 1990. u policiju primale "nekvalifikovane ljude i kriminalce". To je bio otpor "ustaškoj vlasti i nošenju šahovnice na kapama", rekao je on.

Stanišićeva odbrana nastavlja unakrsno ispitivanje RFJ-066.

Zločini za koje su optuženi Stanišić i Simatović počinjeni su, kako tvrde tužioci, tokom sprovođenja udruženog zločinačkog poduhvata, čiji je cilj bilo trajno i nasilno uklanjanje Hrvata i Muslimana sa velikih delova teritorija Hrvatske i BiH, radi ostvarivanja srpske dominacije. Na čelu zločinačkog udruženja bio je, po tužiocima, tadašnji predsednik Srbije Slobodan Milošević.

Posle prvog suđenja, prvostepeno veće Haškog tribunala oslobodilo je, 29. maja 2013, Stanišića i Simatovića krivice po svih pet tačaka optužnice.

Apelaciono veće Tribunala usvojilo je, 15. decembra 2015, ključne osnove žalbe koju je na tu presudu uložilo Tužilaštvo. Poništilo je oslobađajuću presudu i naložilo da proces bude ponovljen.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 19. мај 2024.
20° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара