"Srbija ima mogućnost da balansira između EU i Rusije"

Šef regionalne kancelarije za saradnju i bezbednost u Evropi fondacije "Fridrih Ebert Srbija", Rajnhard Krum, smatra da Srbija ima mogućnost da balansira uticaj Rusije i Evropske unije i da dobije najbolje za sebe iz toga.

Krum je, u intervjuu Tanjugu i portalu Juropien Vestern Balkans, rekao da Srbija želi stabilnu i perspektivnu budućnost, ali da Ruska federacija nudi ograničene opcije, pa nije čudno što većina zemalja Zapadnog Balkana želi članstvo u EU.

Evropa je trenutno zaokupirana sopstvenim problemima i želja za širenjem je trenutno na najnižoj tački, navodi Krum i dodaje da je zbog toga Rusija zainteresovanija da ode dalje, što čini situaciju još težom za zemlje koje se nalaze "između".

Srbija može da uradi ono što želi, ali treba da vodi računa da put koji odabere nema posledice na put kojim ide, smatra Krum.

Ističe da pronalaženje odgovarajućeg balansa zavisi od srpske vlade i srpskog društva.

"Najvažnija stvar je da Srbija ima sve mogućnosti da izabere sopstveni put", rekao je Krum i dodao "da bi Srbija mogla da bude primer približavanja EU uz istovremeno pristojne odnose sa Rusijom".

Naglašava da Srbija, s obzirom na to da još nije članica EU, ima određene slobode, poput nepodržavanja sankcija protiv Rusije.

Ta odluka, rekao je Krum, ne treba da utiče na članstvo Srbije u Evropskoj uniji, jer EU samo može da ima koristi od zemalja koje imaju veze sa državama izvan evropskog bloka, jer Evropa je više od Evropske unije.

Na pitanje da proceni kakav uticaj Rusija ima na Zapadni Balkan, Krum je rekao da je više zemalja i saveza zainteresovano za saradnju sa regionom Zapadnog Balkana, poput Rusije, Turske, EU, SAD, Kine i Rusije, za koju je rekao da najviše pažnje posvećuje angažmanu prema Srbiji zbog energetskih projekata, ali i vojne saradnje.

"Rusija se na neki način oseća odgovornom za interese Srbije zbog međusobnih kulturnih veza", zaključio je Krum i dodao da je Srbija važna Rusiji na Zapadnom Balkanu i zbog geopolitičkog uticaja koji ima u regionu i da bi zaustavila dalje širenje NATO-a.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво