Energetski napici opasni po decu?

Izvor: B92, 16.Feb.2011, 11:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Energetski napici opasni po decu?

Energetski napici nisu dovoljno ispitani, previše se koriste i mogu biti opasni po decu. Posledice koje nastaju zbog prevelike količine kofeina ili nekog drugog sastojka iz tih napitaka su moždani udar, preskakanje srca, oduzimanje, pa čak i iznenadna smrt.

Dakota Sejlor (18) je prošle godine bio 5 dana u bolnici zbog oduzetosti nakon što je popio 2 velika energetska napitka, vrstu koju nije nikada probao pre toga.

Lekari su posumnjali na kofein ili neki sastojak >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sličan kofeinu. Zbog toga se Sejlor odrekao ovog pića i smatra da tako treba da urade i ostali.

Doktor Stiven Lipšalc kaže da bi lekari morali da obeshrabre naviku redovnog ispijanja energetskih napitaka. U njima se nalaze sastojci koji mogu pokrenuti nervozu koju može stvoriti kofein, ali može doći i do glavobolje, vrtoglavice i dijareje. Ovi napici se moraju posmatrati kao alkohol, cigarete i lekovi koji se izdaju na recept, toliko su opasni.

Smatra se da jedna trećina adolescenata i odraslih koristi energetska pića čija se zarada za 2011. očekuje u visini od 9 milijardi dolara.

Opasnost po decu, pogotovo sa nekim zdravstvenim problemima, još uvek nije sasvim istražena, kao i što nije uspostavljena maksimalna dnevna doza unosa. Apel na manje konzumiranje i nemešanje sa alkoholnim pićima je nastavljen nakon nekoliko trovanja usled predoziranja prošle godine u SAD-u.

Smrt je zabelena u Evropi, nakon mešanja alkohola sa energetskim napicima, a usledila je uglavnom kod tinejdžera, posebno onih koji su imali probleme kao što je epilepsija.

Kofein je bezbedan, ali je potrebno da znate da li ste osetljivi na njega, pa obavezno pogledajte etiketu na napitku. Svakako, nisu napravljeni zbog dece, pa ih njima ne treba ni davati.

Foto: prensazip / www.sxc.hu

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.