Izvor: RTS, 25.Sep.2015, 00:16 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Folksvagen" varao u Evropi kao i u SAD
Nemački ministar saobraćaja Aleksandar Dobrint kaže da je "Folksvagen" priznao da je u Evropi nameštao merenja izduvnih gasovao kao i u SAD, preneo je "Bi-Bi-Si". Svetske berze u padu zbog skandala s "Folksvagenom".
Aleksandar Dobrint je rekao da nije poznato koliko se od 11 miliona spornih "Folksvagenovih" vozila nalazi u Evropi i dodao da treba proveriti i automobile drugih proizvođača, prenosi Tanjug.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << />
Skandal s "Folksvagenom" izbio je prošle nedelje kada je američka Agencija za zaštitu okoline (EPA) ustanovila da je skoro 500.000 dizel automobila Folksvagena proizvedenih u poslednjih sedam godina, opremljeno tako da pri tehničkoj kontroli lažno prikazuje sastav izduvnih gasova.
Reč je o "Folksvagenovim" modelima "džeta", "buba", "golf" i "audi 3" proizvedenim od 2009. do 2015. i "pasatu" iz 2014. i 2015. U sporne automobile je bio ugrađen uređaj koji je uključivao kompjuterski sistem za punu kontrolu izduvnih gasova samo kada automobil prolazi kroz zvanično testiranje, a ta kontrola je isključena tokom normalnih uslova vožnje, iako bi morala biti stalno uključena.
Dobrint je naveo da mu je rečeno da su automobili s dizel motorima 1,6 i 2,0 "zahvaćeni manipulacijom o kojoj se priča".
"Jasno je da se Federalna kancelarija za motorni saobraćaj neće koncentrisati samo na sporne Folksvagenove modele već će izvesti nasumične testova vozila drugih proizvođača automobila", rekao je Dobrint.
Od izbijanja skandala tržišna vrednost Folksvagena je pala za oko 30 odsto, dok su akcije Be-em-ve-a pale za 10 odsto zbog navoda da su i drugi proizvođači automobila varali na testovima.
Be-em-ve je demantovao da je ta kompanija nameštala rezultate navodeči da "ne manipuliše ili namešta emisione testove".
"Folksvagen" je odvojio 6,5 milijardi evra za pokrivanje troškova povezanih sa skandalom dok je direktor Martin Vinterkorn podneo ostavku navodeći da je "šokiran", ali i da ništa pogrešno nije uradio.
Brige za autoindustriju povukle berze
Svetske berze danas su u padu zbog zabrinutosti da bi u skandal s "Folksvagenom" mogao da zahvati i druge proizvođače automobila.
Nemački berzanski indeks Daks u padu je oko dva odsto, britanski FTSE 100 oko 0,7 odsto, a francuski KAK-40 za 1,6 odsto. I američke akcije će izgleda ići na dole pošto su "Fjučersi Dau Džonsa" i "Standard end Pura" 500 u minusu za 0,8 odsto.
Akcije nemačkog "Folksvagena", koji je već ove nedelje zbog skandala s merenjem izduvnih gasova u SAD, već izgubio 30 odsto tržišne vrednosti, danas su u padu 0,3 odsto.
Akcije "Be-em-ve-a" su pale za 5,2 odsto pošto su se pojavili navodi da jedan od njegovih modela nije prošao test u Evropi.
U padu je i francuski "Reno" s gubitkom od 2,8 odsto.
Japanskim prozivođačima automobila su takođe pale akcije pošto je berza u Tokiju otvorena danas posle trodnevnog prazničnog prekida. Akcije "Tojote" su pale za 1,9 odsto, "Nisana" za 2,5 odsto, "Honde" za 3,0 odsto, a "Mazde" za 6,8 odsto.
Folksvagen varao i u Evropi
Izvor: Radio 021, 25.Sep.2015
Nemački ministar saobraćaja Aleksandar Dobrint izjavio je da je Folksvagen priznao da je i u Evropi nameštao merenja izduvnih gasovao kao i u SAD...Dobrint je rekao da nije poznato koliko se od 11 miliona spornih Folksvagenovih vozila nalazi u Evropi i dodao da treba proveriti i automobile drugih...




