Izvor: B92, 07.Dec.2015, 10:17 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dan odluke? Most okuplja Karamarka i Milanovića
Lideri SDP i HDZ, Zoran Milanović i Tomislav Karamarko, sastaće se s predstavnicima stranke Most nezavisnih lista, od koje zavisi izbor nove vlasti.
Zajednički sastanak najvećih stranaka biće održan u podne u hotelu Esplanada u Zagrebu, uoči drugog kruga konsultacija kod predsednice Hrvatske Kolinde Grabar- Kitarović o mandataru za sastavljanje vlade.
Do susreta Milanovića i Karamarka koji su donedavno odbijali da sednu za isti pregovarački sto, dolazi na zahtev >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Mosta posle neuspešnog konstituisanja Sabora Hrvatske.
Most je, naime, pozvao na zajednički sastanak uz ultimatum da će pregovore o formiranju vlasti nastaviti samo s onom strankom koja dođe na sastanak.
Spekuliše se da će Most predložiti svog mandatara, ali navodno na tome neće insistirati. Prema pisanju medija, to bi bila nestranačka osoba, dok bi Karamarku bilo ponuđeno mesto potpredsednika za unutrašnju, a Milanoviću za spoljnu politiku.
Most i dalje insistira na formiranju zajedničke, reformske vlade sve tri stranke, ali to su još ranije odbacili i HDZ i SDP.
Predsednica države zakazala je drugi krug konsultacija o mandataru pošto je prvi krug propao, jer se pokazalo da ni leva ni desna koalicija nemaju podršku 76 poslanika.
Konsultacije će se održati u dva dela – prepodne će kod predsednice biti predstavnici manjih stranaka i manjinski poslanici, dok od 14.00 časova slede razgovori s Mostom, a potom i SDP i HDZ.
Posle konsultacija javnosti će se obratiti predsednica države. Još ranije je najavljeno da će uslediti i treći krug konsultacija ukoliko se ponovo utvrdi da nijedna stranka nema dovoljnu podršku poslanika za sastavljanje vlade.
Most je na izborima osvojio 19 mandata, ali je posle sukoba u toj stranci, sastavljenoj od više nezavisnih lista, zasad ostalo 15 poslanika. Bez te stranke niko ne može da formira vlast.
Leva koalicija "Hrvatska raste" okupljena oko SDP na izborima je osvojila 56 mandata, a trenutno raspolaže s podrškom 66 poslanika, među kojima i šest manjinskih, dok desna "Domoljubna koalicija" okupljena oko HDZ ima 59 poslanika.
Sabor ima 151 poslanika, a za formiranje vlade potrebna je podrška njih najmanje 76.
Milanović i Karamarko danas s Mostom
Izvor: Blic, 07.Dec.2015
Lideri vodećih stranaka u Hrvatskoj, Socijaldemokratske partije (SDP) i Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), Zoran Milanović i Tomislav Karamarko, sastaće se danas s predstavnicima stranke Most nezavisnih lista, od koje zavisi izbor nove vlasti...Zajednički sastanak najvećih stranaka biće održan...











