Poraz Partizana od AEK-a u neizvesnoj završnici

Izvor: RTS, 18.Jan.2017, 19:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Košarkaši Partizana poraženi su na svom terenu od AEK-a 69:65, u meču 13. kola Fibine Lige šampiona. Gosti vodili tokom čitavog meča, crno-beli propustili priliku u završnici da dođu do šeste vezane pobede u takmičenju.

Košarkaši Partizana izgubili su u Beogradu od AEK-a 69:65 (19:11, 22:22, 14:20, 14:12), u 13. kolu takmičenja, što znači da će sledeće nedelje u poslednjem kolu >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << odlučivati o konačnom plasmanu u grupi.
Partizan, AEK i Ludvizburg sada imaju po osam pobeda i njihov konačni poredak biće poznat nakon poslednjeg kola, u kome crno-beli idu u goste Sasariju.
Najefikasniji u Partizanu večeras bio je Stefan Birčević sa 16 poena i osam skokova, dok je Novica Veličković dao 12 poena.
AEK je predvodio Janulis Larencakis sa 14 poena, dok je Roko Leni Ukić postigao 12.
Meč je odigran pred oko 5.000 gledalaca u hali "Aleksandar Nikolić", pred bučnom publikom, koja je sve vreme navijala, dok su organizovani navijači Partizana izneli nekoliko političkih transparenata.
Partizan je prvi dao koš, ali je AEK odgovorio sa četiri vezane trojke bez promašaja, po dve Roka Lenija Ukića i Joanisa Larencakisa i poveli sa 12:4. Atinjani su pogađali svoje šuteve, a crno-beli su promašivali "zicere", tako da su pred kraj prve deonice vodili i sa 10 poena razlike, 19:9.
Partizan je do kraja prvog malog odmora dao jedan koš, a onda je posle trojke Branislava Ratkovice i penala Novice Veličkovića prišao na 16:19. AEK je odgvorio novim trojkama i poveo 29:19. Beogradjani su posle toga počeli da pogađaju i prišli su na pet poena zaostatka, 33:38, ali je Donald Mekgrat uz zvuk sirene pogodio trojku, osmu za Atinjane u prvom poluvremenu.

AEK je drugo poluvreme počeo u istom stilu kao i prvo, trojkama Ukića i Larencakisa, posle kojih je ekipa stekla svoju najveću prednost na utakmici od 14 poena - 33:47.
Partizan je posle toga odgovorio trojkama Birčevića i Mihajla Andrića, kao i poenima Uroša Lukovića i prišao na 41:47.
AEK je posle novih trojki ponovo stekao dvocifrenu prednost, 53:41. Partizan je u finišu deonice počeo da pogađa, napravio je seriju 12:2 i prišao na 53:55 pred poslednju četvrtinu.
Poslednjih 10 minuta proteklo je u vrlo tvrdoj igri, pošto je za prvih skoro osam minuta postignuto ukupno 11 poena. Partizan je 129 sekundi pre kraja košem Novice Veličkovića prišao na poen zaostatka, 59:60.
Ipak, crno-beli posle toga nisu uspeli da iskoriste napad, da bi Ukić novom trojkom doneo svom timu vođstvo 65:60, 80 sekundi pre kraja, i tako stavio tačku na utakmicu.
Ovako je protekao meč:
22.00 – Kraj, Partizan – AEK 65:69.
AEK stiže do pobede u neizvesnoj završnici, presudila trojka Lenija Ukića sa osam metara.
21.40 – Neverovatno mali broj poena u poslednjoj četvrtini, AEK na pet minuta do kraja vodi sa 58:55.
21.28 – Posle tri četvrtine, AEK vodi 55:53.
Gosti su pogodili čak 12 trojki, ali su crno-beli uspeli da stignu, u jednom trenutku, dvocifrenu prednost AEK-a.
21.25 – Nastavlja AEK u istom ritmu sa trojkama, ali uzvraća i Partizan istom merom i stiže na četiri poena minusa – 53:49.
Birčević je postigao osam poena u trećoj deonici (dve trojke), Hečer i dalje traži ritam.
20.58 – Trojkom Megreta uz zvuk sirene, AEK na poluvreme odlazi sa prednošću od 41:33.
20.45 – Sredina igre u drugoj četvrtini, AEK i dalje ima prednost – 29:21.
Gosti su pogodili čak sedam trojki i to ih, pored činjenice da crno-beli igraju loše u napadu, drži u vođstvu.
20.28 – Posle prve četvrtine, AEK vodi sa 19:11.
Veliki broj faulova, slobodnih bacanja, ali i izgubljenih lopti obeležilo je prvu deonicu. Gosti imaju prednost zbog pogođenih trojki, crno-beli bez pogotka za tri poena.
20.10 – Bolji početak meča za goste, koji su pogodili prva četiri šuta za tri poena, pa na sredini prve četvrtine vode sa 13:6.
Problemi sa tehnikom u dvorani "Aleksandar Nikolić", u toku je sudijski tajm-aut.