NATO
NATO

Nato ili severno atlantski savez je međunarodna odbrambeno-bezbednosna organizacija osnovana 4. aprila 1949. godine u Vašingtonu. Službeni jezici u Nato sedištu su: engleski i francuski. Glavna odredba ugovora između država članica je tačka V koja glasi da se članice slažu da se oružani napad protiv jedne ili više članica u Evropi ili severnoj Americi smatra napadom na sve članice.

Osnivači države su: Belgija, Island, Norveška, Kanada, Italija, Portugal, Danska, Luksemburg, Ujedinjeno kraljevstvo, Francuska, Holandija, SAD. Države koje su pristupile u Nato tokom Hladnog rata su: Grčka, Turska, Zapadna Nemačka, Španija. Države bivšeg Istočnog bloka koje su pristupile u Nato posle Hladnog rata su: Češka republika, Estonija, Slovenija, Poljska, Letonija, Slovačka, Mađarska, Litvanija, Albanija, Bugarska, Rumunija, Hrvatska. Centralni štab se nalazi u Briselu.
Pored zemalja 28 članica 22 članice učestvuju u Nato partnerstvu za mir, sa 15 drugih zemalja uključenih u programe raznih dijaloga. Vojni troškovi svih nato članica iznose oko 70% ukupnih troškova odbrane. Nato ima širok spektar delovanja a jedan od njih je i učešće u mirovnim operacijama.

Nato u misijama učestvuje od devedesetih godina, danas nato deluje na tri kontinenta učestvujući u mirovnim misijama. Nato pakt je pod dirigencijom Velike Britanije i SAD imao niz zločinačkih akcija gde su njihove oružane snage bez odobrenja Generalne skupštine ujedinjenih nacija delovale. Misli se na: Srpsku Krajinu u dva navrata prvi put 1994. godine kada su bombardovali aerodrom Udbina u Lici, a drugi put 3. i 4. avgusta 1995. godine kada su bombardovali vojne i civilne ciljeve što je bio uvod u Oluju i etničko čišćenje srpskog naroda u Kninskoj Krajini, najveći pogrom nakon drugog svetskog rata. Republiku Srpsku kada su za 22 dana 1995. godine bombardovali srpski entitet u BiH. Cilj zločinačke akcije bio je pritisak na vođe bosanskih Srba, da pristanu na potpisivanje Dejtonskog sporazuma.

SR Jugoslaviju kada su za 78 dana od 24. marta do 10. juna 1999. godine napravili nesagledive posledice uništavajući brojne civilne objekte, škole, mostove, crkve, bolnice. Na Kosovu i Metohiji su bacili osiromašeni uranijum i raselili su narod. Cilj napada bio je zauzimanje velikih rudnih bogatstava i zauzimanje geostrateških pozicija koje se nalaze u južnoj srpskoj pokrajini. Avganistan kada su snage za 62 dana, 2001. godine vazdušnim desantom upali u ovu državu i tom prilikom ubacili svoje vojnike.

Po invaziji je započeo višegodišnji sukob okupacionih snago nato sa narodom Avganistana, koji je trajao 15 godina. Nato je želeo samo da se domogne nafte jer je zemlja bila puna sa nalazištima nafte. Libiju, država u severnim delovima Afrike, bombardovali su 222 dana 2011. godine, želeći da svrgnu sa vlasti predsednika Moamera Gadafija vođu libijske revolucije 1969. godine i otmu velika nalazišta nafte i postrojenja za crpljenje iste.

Danas je mnogo ljudi u svetu protiv ove organizacije, mnogo je protesta u to ime u nameri da se ukine ova organizacija i da svaka država članica nato vrati vojnike u svoje države.


Stranica: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Stoltenberg upozorio Kinu: "Prestanite da podržavate Rusiju ili ćete izgubiti odnose sa Zapadom"

Kina mora da prestane da pomaže Rusiji u ratu protiv Ukrajine ako želi da ima dobre odnose sa Zapadom, izjavio je danas...

Izvor: Blic, 26.Apr.2024, 00:58

Detaljnije >>

EVROPA U BUNILU?! Šalju upozorenje Kini, OVO se Siju neće svideti

EVROPA U BUNILU?! Šalju upozorenje Kini, OVO se Siju neće svideti

KINA mora da prestane da pomaže Rusiji u ratu protiv Ukrajine ako želi da ima dobre odnose sa Zapadom, izjavio je danas...

Izvor: SrbijaDanas.com, 25.Apr.2024, 22:03

Detaljnije >>

Stoltenberg: Peking mora da prestane da podržava Moskvu

BERLIN - Kina mora da prestane da podržava Rusiju u sukobu sa Ukrajinom ukoliko želi da ima dobre odnose sa Zapadom, rekao je danas generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg.

Izvor: Nezavisne Novine, 25.Apr.2024

Detaljnije >>

Stoltenberg: Nije suviše kasno da Ukrajina pobedi

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg izjavio je danas da "nije suviše kasno da Ukrajina pobedi" u ratu protiv Rusije pod uslovom da Zapad održi svoje obećanje i uputi joj više oružja.

Izvor: NoviMagazin.rs, 25.Apr.2024

Detaljnije >>

Poljska: Rusija bi izgubila rat sa NATO, ali članice treba da ojačaju svoju odbranu

Poljski ministar spoljnih poslova Radek Sikorski izjavio je u današnjem obraćanju u poljskom parlamentu da bi Rusija izgubila rat sa NATO, ali da članice tog saveza treba da ojačaju svoju odbranu.

Izvor: Blic, 25.Apr.2024

Detaljnije >>

Kurti: Cilj Kosova je članstvo u međunarodnim organizacijama, EU i NATO

Premijer Kosova Aljbin Kurti je danas u Berlinu izjavio da je cilj Kosova članstvo u međunarodnim organizacijama, EU i NATO-u.

Izvor: NoviMagazin.rs, 25.Apr.2024

Detaljnije >>

Pisotrijus: Rusija proizvodi više oružja nego što joj je potrebno za rat u Ukrajini

Pisotrijus: Rusija proizvodi više oružja nego što joj je potrebno za rat u Ukrajini

Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus tvrdi da Rusija proizvodi više oružja nego što joj je potrebno da nastavi svoju specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini.. U intervjuu za televiziju ARD, upitan je da li deli strah baltičkih zemalja da će Rusija moći da napadne teritoriju NATO za nekoliko godina, on je odgovorio da nema kristalnu kuglu za predviđanje budućnosti, preneo je TASS. "Ali ono što vojni stručnjaci i specijalisti za oružje kažu jeste...

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 25.Apr.2024

Detaljnije >>