
Izvor: B92, 06.Avg.2020, 15:50
Šta ovog leta mora da se nađe u vašoj putnoj apoteci?
Počela je sezona godišnjih odmora, šta ovog leta mora da se nađe u vašoj putnoj apoteci? Zašto je važno da ne počinjete i ne završavate terapiju na svoju ruku, koje su najčešće neželjene reakcije na lekove?
Klinički farmakolog Janko Samardžić kaže da je putna apoteka u ovoj situaciji ima posebnu važnost tokom putovanja.
''Uvek treba razmišljati o nekom analgetiku koji treba da ublaži bol, antipiretiku za smanjivanje telesne temperature, koja može >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da bude simptom ne samo kovida-19, već i drugih infekcija“, navodi za RTS Samardžić.
Posebno treba, prema njegovim rečima, obratiti pažnju da se ponese neki probiotik zbog stomačnih infekcija, ali i na antiseptične rastvore u slučaju povreda, naravno uz flastere i zavoje.
Nije na odmet da se ponese i neka antihistaminska mast koja će pomoći oko alergijskih reakcija.
Naravno, sa svakim lekom koji ponesete trebate da budete oprezni, a Pavle Zelić iz Agencije za lekove poziva sve građane da lekove koriste kako je i naglašeno u uputstvu, a da svako eventualno negativno dejstvo prijave agenciji.