Srbija postaje sve starija

Izvor: B92, 31.Jan.2014, 14:19   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija postaje sve starija

Republički zavod za statistiku saopštio je danas da rezultati popisa stanovništva iz 2011. ukazuju da će u narednih 30 godina stanovništvo Srbije biti izloženo procesu demografskog starenja.

Rezultati analize za period od 2011. do 2041. ukazuju da je udeo mladih nizak i sa tendencijom daljeg pada, dok je udeo starih visok i stalno raste.

Učešće stanovništva mlađeg od 15 godina bi u narednih 30 godina opalo sa 14,4 odsto na 11,7 odsto, dok bi učešće starijih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << od 65 godina poraslo sa 17,3 odsto na 25,2 odsto.

Udeo najstarijih, od 80 i više godina, bi se povećao sa 3,5 odsto na 7,8 odsto, a prosečna starost stanovništva bi porasla sa 42,1 na 46,5 godina.

Prema projekciji Republičkog zavoda za statistiku, neminovno je smanjenje učešća radno sposobnog stanovništva (od 15 do 64 godina), a pad bi se kretao od 3,0 odsto do 8,2 odsto.

Analiza stanovništva pokazuje da bi samo u petini opština bio zabeležen populacioni rast, pri čemu je veći broj tih opština na teritoriji Beograda. U čak deset opština bi se broj stanovnika smanjio za više od 50 odsto, a izrazit depopulacioni trend beleže nerazvijene opštine Crna Trava, Babušnica i Gadžin Han.

Podaci o kretanju stanovništva Srbije u periodu od 2011. do 2041, objavljeni su u studiji "Projekcija stanovništva Republike Srbije 2011-2041", na internet stranicama www.stat.gov.rs i www.popis2011.stat.rs Projekcije stanovništva za period 2011-€“2041. urađene su na osnovu rezultata Popisa stanovništva sprovedenog u od 1. do 15. oktobra 2011. godine, u skladu sa Zakonom o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova.

Izradu rezultata i studije finansijski je podržala Evropska unija, koja je učestvovala u ukupnim troškovima sprovođenja popisa sa 60 odsto.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Srbija sve više stari

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 31.Jan.2014

Republički zavod za statistiku saopštio je danas da rezultati popisa stanovništva iz 2011. ukazuju da će u narednih 30 godina stanovništvo Srbije biti izloženo procesu demografskog starenja.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.