Morski puževi pomažu u lečenju raka

Izvor: Mondo, 13.Jul.2015, 09:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Morski puževi pomažu u lečenju raka

Australijski naučnici su otkrili da bi toksini u otrovu morskog puža Conus episcopatus mogli da pomognu u razvoju novih lekova protiv raka.

Foto: Guliver/Getty/Thinkstock

Ovaj morski predator se služi otrovom, jednim od najjačih na svetu, kako bi paralisao svoj plen.

Zahvaljujući novoj metodi analize, zasnovanoj na biohemiji i bioinformatici, istraživači sa Univerziteta u Kvinslendu su uspeli da identifikuju šest novih proteina koji sadrže peptide >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << zapanjujućeg dejstva, od kojih se neki već koriste u proizvodnji lekova, navodi se u studiji, objavljenoj u Analima američke akademije nauka (PNAS).

"Nadamo se da će ove nedavno otkrivene strukture dovesti do proizvodnje novih lekova za ublažavanje bolova kao i za lečenje raka i drugih bolesti", rekao je koautor studije profesor Pol Alvud.

Pre godinu dana, na godišnjoj konferenciji Američkog društva hemičara (ACS), australijski naučnici su predstavili studiju o drugoj vrsti morskog puža, Conidae, koji živi u Tihom okeanu i poseduje proteine čije je dejstvo 100 puta jače od morfina.

"Otrov morskih puževa su kompleksni kokteli nekoliko hemijskih sastojaka, a većina tih toksina je bila dosad zapostavljena", istakao je Alvul.

U svetu postoji najmanje 700 poznatih vrsta morskih puževa.

Najnovije vesti, savete, preporuke i zanimljivosti u vezi sa zdravljem, čitajte i na našoj Facebook stranici MONDO Klinika.

Nastavak na Mondo...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.