Hormoni i rizik od Alchajmera

Izvor: Mondo, 30.Okt.2012, 11:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Hormoni i rizik od Alchajmera

Žene koje uzimaju hormone pet godina od menopauze imaju 30 odsto manje šanse da obole od Alchajmerove bolesti u odnosu na žene koje počnu da uzimaju hormonsku terapiju kasnije.

Poslednji podaci dugotrajnog istraživanja američkih naučnika o uticaju dopunske hormonske terapije, upotpunjuju ranije dokaze da uzimanje hormona tokom menopauze ima više koristi od pukog delovanja na ublažavanje simptoma menopauze poput vrućine i noćnog znojenja.

"Naši rezultati sugerišu >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << da postoji kritično razdoblje u vreme menopauze kada bi hormonska terapija mogla da ima koristi", kaže vođa istraživanja Peter Zandi s Džons Hopkins univerziteta u Baltimoru.

Dugotrajno uzimanje hormona u menopauzi povezano je s povećanim rizikom razvoja bolesti poput raka dojke, srčanih bolesti i bolesti žučnog mehura.

Zbog toga je Američko veće za zdravstvene preporuke nedavno objavilo da ne preporučuje uzimanje hormonske dopunske terapije u menopauzi kao metodu borbe protiv hroničnih bolesti.

(Tanjug)

Nastavak na Mondo...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.