Enzim iz GM kukuruza kao lek?

Izvor: B92, 19.Sep.2012, 12:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Enzim iz GM kukuruza kao lek?

Kanadski biolozi sa Univerziteta Sajmon Frejzer u Barnabiju, su uz pomoć genetski modifikovanog (GM) kukuruza, proizveli medicinski enzim alfa-L-iduronidazu, što otvara put da se u velikoj meri snize troškovi lečenja jednog retkog naslednog poremećaja, objavljeno je danas.

Ubacivši izvesni fragment DNK koda u seme kukuruza, tim iz Barnabija je omogućio stvaranje alfa-L-iduronidaze u zrnima ove žitarice, prenosi AFP.

Taj enzim razlaže molekule šećera i deficitaran >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je kod osoba s naslednom bolešću mukopolisaheridoza 1 (MPS 1). Zbog toga se u njihovim ćelijama stvaraju naslage otpadaka razgradnje šećera, što može da ošteti tkivo srca, očiju, skeleta i mozga.

Bez nadoknade nedostajućeg enzima oboleli od MPS 1 često umiru u detinjstvu.

Terapija je dosad obezbeđivana iz kulture ćelija uzetih iz jajnika kineskog hrčka i izuzetno je skupa - godišnji troškovi lečenja deteta od MPS 1 iznose oko 300.000, a odraslog čoveka oko milion dolara.

U kanadskom timu, koji je predvodila Alison Kermoud, napominju da ostaje da se odredi potrebni nivo enzima alfa-L-iduronidaze u kukuruzu, što ne bi trebalo da bude suviše veliki problem.

Foto: freedigitalphotos.net

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.