Da li urin zaista ima lekovito dejstvo?

Izvor: Vesti-online.com, 09.Sep.2018, 00:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Da li urin zaista ima lekovito dejstvo?

Pozamašan broj ljudi u svetu okrenuo se novom načinu lečenja raznih bolesti – konzumiranju sopstvene mokraće, za koji tvrde da je provereno delotvoran. Da li je to zaista tako ili je u pitanju placebo efekat?

Pijenje urina, mazanje kože, pa čak i ispiranje očiju njime su običaji stari stotinama godina, za koje neki veruju da leči zaraze, daje energiju i, u nekim slučajevima, podmlađuje.

Slikarka iz Merilenda, Džulija Silamen, navodi da joj je ova čudna >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << terapija izlečila akne, i da je u tom procesu čak i smršala 11 kilograma. Neki su ubeđeni da im je ova tečnost pomogla da poboljšaju koncentraciju, dok drugi kažu da su imali osećaj da im se vratila mladost.

Nauka, međutim, tvrdi suprotno.

Iako postoji verovanje da je mokraća sterilna, ona ipak sadrži određenu količinu bakterija koje mogu naneti štetu ako se unesu u organizam gutanjem ili dođu u kontakt sa ranom na telu.

Organizam se putem nje oslobađa beskorisnih supstanci iz krvi, a konzumacija ih samo nepotrebno vraća u krvotok i dodatno opterećuje bubrege.

Teorija da urin pomaže kod dehidratacije, koja je postala popularna zahvaljujući dramatičnim scenama u filmovima, je takođe samo još jedan mit.

Ova telesna tečnost sadrži veliku količinu soli, koju bubrezi moraju da prerade kako bi organizam nesmetano funkcionisao. Njima je za to potrebna slatka voda, što dovodi do toga da iz sebe počnemo da izbacujemo više vode nego što zapravo uzimamo iz mokraće. Taj proces samo ubrzava dehidriranje.

U priručniku vojske SAD se savetuje da se ovakve stvari ne praktikuju, čak ni u ekstremnim situacijama.

Ukoliko se ipak odlučite da pokušate ovo, morate biti svesni da bi to imalo samo kratkotrajne beneficije (kao što je utoljavanje žeđi u tom trenutku), a da može izazvati komu, koja vodi do smrti.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.