Izvor: B92, 11.Jul.2012, 15:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bivši pušači dobijaju 5kg godišnje
Ostavljanje pušenja u proseku dovodi do toga da se u prvoj godini dobije četiri do pet kilograma, što je znatno više nego što se mislilo, utvrdio je francusko-britanski tim stručnjaka.
Najviše kilograma se dobije u prva tri meseca. Osobe koje ne koriste terapiju nadoknađivanja nikotina se u proseku tokom prvog meseca apstinencije od duvana ugoje 1,1 kg, tokom drugog meseca višak se penje na 2,3 kg, a do kraja trećeg na 2,9 kg, prenosi AFP.
Do kraja šestog meseca >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kilaža se u proseku poveća za prosečno 4,2 kilograma, a do kraja prve godine od ostavljanja cigareta za 4,7 kilograma.
Neka ranija istraživanja su pokazala da nikotin suzbija apetit i možda ubrzava metabolizam, čime bi moglo da se objasni gojenje nakon ostavljanja cigareta.
Stručnjaci ističu da je dobijanje nekoliko kilograma mnogo manje zlo nego nastavak pušenja. Duvan je glavni uzrok prerane smrti širom sveta i odgovoran je za 5,21 milion smrtnih slučajeva godišnje, dok su višak kilograma i gojaznost zajedno odgovorni za 2,8 miliona smrtnih slučajeva godišnje.
Međunarodni tim napominje da su varijacije u kretanju kilaže nakon prestanka pušenja ogromne. Oko 16 odsto onih koji to učine čak oslabe, dok se 13 odsto u prvih godinu dana ugoji više od 10 kilograma.
Ostaviš duvan i nabaciš do pet kilograma
Izvor: Mondo, 12.Jul.2012, 11:27
Ostavljanje pušenja dovodi do toga da se u prvoj godini dobije četiri do pet kilograma, što je znatno više nego što se mislilo, utvrdio je francusko-britanski tim stručnjaka. Mežutim, to nikako ne treba da bude razlog da se odustane od odvikavanja od duvana.













