Amerikanci smislili pejsmejker za mozak

Izvor: B92, 08.Dec.2013, 17:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Amerikanci smislili "pejsmejker za mozak"

Istaživači američkog univerziteta Džon Hopkins hirurški su implantirali u mozak jednog pacijenta sa ranim stadijumom Alchajmerove bolesti spravu sličnu srčanom pejsmejkeru.

Uređaj, koji je prethodno korišćen kod više hiljada ljudi sa Parkinsonovom bolešću, treba da obezbedi duboku stimulaciju mozga. U slučaju Alchajmerove bolesti, očekuje se da poboljša memoriju i zaustavi kognitivni pad.

U okviru preliminarnog istraživanja u Kanadi, 2010. godine, uređaj >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je implantiran kod šestoro pacijenata sa pomenutom bolešću: pokazalo se da je poboljšao metabolizam glukoze, što je znak aktivnosti neurona. Dok je upotreba implantibilnog „pejsmejkera“ kod pacijenata sa Alchajmerovom bolešću u eksperimentalnoj fazi, već je u prethodnih 15 godina isprobana kod više od 80.000 obolelih od Parkinsonove bolesti, gde je pokazala dobre rezultate - manje tremora i smanjenje doze medikamenata.

Duboka stimulacija mozga testira se i kod pacijenata obolelih od depresije i opsesivno-kompulzivnog poremećaja, koji ne reaguju na druge terapije.

Foto: freedigitalphotos.net/arztsamui

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.