VW u Parizu u znaku novog Passata i Golfa Alltrack

Izvor: B92, 07.Okt.2014, 13:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

VW u Parizu u znaku novog Passata i Golfa Alltrack

Nova generacija Volkswagena Passat imala premijeru na sajmu automobila u Parizu. Posebno je predstavljen prvi Plug-in hibridni Passat, a posetioci su pored ostalog u prilici da vide i novi "kros" model - Golf Alltrack.

Iako po dizajnu spoljašnjosti ne izgleda revolucionarno drugačije od prethodne generacije, novi Passat se iz osnova razlikuje od aktuelnog modela.

Pre svega, automobil je postavljen na potpuno >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << novu (MQB) platformu. Pored toga, nova je i paleta motora, dok dizajn i kvalitet materijala u enterijeru, uz inovacije poput digitalne instrument table, približavaju Passat premijum segmentu.

Zahvaljujući novoj platformi i lakšim materijalima, u zavisnosti od verzije, masa automobila smanjena je i do 85 kg u odnosu na prethodnu generaciju (najlakša verzija Passata teška je 1.312 kg).

Uz efikasnije i ekonomičnije motore, to je doprinelo da novi Passat ima manju prosečnu potrošnju goriva za 20 odsto.

Osim više prostora u kabini, putnici će na raspolaganju imati i veći prtljažnik. Kod limuzine zapremina prtljažnog prostora uvećana je za 21 litar i iznosi 586 litara. Karavan ima za 47 l veći prtljažnik, što u ukupnom zbiru daje 650 litara korisnog prostora, koji se obaranjem zadnjih sedišta može povećati na maksimalnih 1.780 l.

Motorizacija Passata za 2015. obuhvata deset konfiguracija - pet benzinaca, četiri dizelaša i jedan model sa hibridnim pogonom.

Najslabiji benzinac, 1.4 litarski TSI, dostupan je u dve verzije, sa 125 ks (92 kW) i 150 ks (110 kW). Osim njega, tu je i 1.8 TSI koji proizvodi 180 ks (132 kW), a u vrhu ponude nalazi se 2.0 TSI koji u slabijoj varijanti razvija 220 ks (162 kW), a u jačoj 280 ks (206 kW).

Kupci koji se opredele za dizel verziju mogu da biraju između osnovne verzije sa 1.6 TDI motorom snage 120 ks (88 kW) i tri 2.0 litarske TDI jedinice - sa 150 ks (110 kW), 190 ks (140 kW) i 240 ks (176 kW).

Ponudu zaokružuje Plug-in hibrid, Passat GTE. Ovaj model pogon dobija od 1.4 litarskog benzinskog TSI motora sa 156 ks (115 kW) i elektromotora koji proizvodi 115 ks (85 kW).

Kombinovana snaga dva agregata dostiže 218 ks (160 kW), a auto raspolaže sa maksimalnim obrtnim momentom od 400 Nm.

Pogonski sistem povezan je sa točkovima preko šestobrzinskog automatskog menjača sa duplim kvačilom.

Automobil je u stanju da iz mesta do stotke ubrza za manje od osam sekundi, pre nego što dostigne maksimalnih 220 km/h.

Volkswagen tvrdi sa Passat GTE ima prosečnu potrošnju od 2.0 l/100 km, dok u atmosferu ispušta samo 45 g CO2 po pređenom km.

Ako se vozi isključivo na električni pogon, automobil može da pređe do 50 km, a sa punim rezervoarom autonomija u vožnji iznosi 1000 km.

Na štandu Volkswagena u Parizu izložen je i potpuno novi model, Golf Alltrack.

Osim što ima za 20 mm veći klirens od običnog Golfa, Alltrack zahvaljujući zaštitnim plastičnim dodacima na donjim delovima karoserije, novim krovnim šinama i redizajniranim branicima izgleda privlačnije od klasične karavan verzije. Kako bi se uspešno kretao i van asfaltiranih puteva, Golf Alltrack standardno je opremljen 4Motion pogonom na sva četiri točka.

Ovaj model razlikuje se od ostalih Golf varijanti i po posebno dizajniranim 17 inčnim alu felnama i metalik sivim spoljnim retrovizorima. Volkswagen objašnjava da Golf Alltrack u vožnji po standardnim putnim podlogama ima pogon samo na prednje točkove.

Kada siđe sa asfalta, snaga se raspoređuje po potrebi i gotovo u potpunosti može se prebaciti na zadnju osovinu.

Ako se u vožnji izabere Offroad mod, aktivira se funkcija automatskog usporavanja vozila i kontrole brzine eprilikom spuštanja automobila niz strm teren.

Pored toga što je osposobljen za terensku vožnju, Golf Alltrack u stanju je da povuče i prikolicu težine do 2 tone.

U ponudi će biti jedan benzinac i tri dizelaša. Benzinsku verziju pogoniće 1.8 litarski TSI sa 180 ks, koji je nov motor u gami Golfa. Kada je reč o dizel motorima, kupci će moći da biraju između 1.6 litarske TDI jedinice sa 110 ks i dve 2.0 TDI varijante, sa 150 ks i 184 ks.

Benzinac i najsnažniji dizel motor biće standardno upareni sa šestobrzinskim DSG menjačem sa duplim kvačilom, dok će se u osnovnim verzijama preostala dva dizelaša snaga prenositi na točkove pomoću šestostepenog manuelnog menjača.

Pogledajte galeriju fotografija sa auto-salona u Parizu 2014.

Pratite naš specijal: Sajam u Parizu.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.