Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 31.Avg.2022, 13:17
Revitalizacija ugljenokopa u Kovinu (AUDIO)
Sveopšta energetska kriza oživela je tražnju za, u razvijenijim zemljama pomalo zaboravljenim – ugljem. Tržište je odreagovalo višestrukim poskupljenjem, a države dekonzervacijom ugljenokopa i prikupljanjem zaliha uoči zimske sezone. Na aktuelnosti je dobila i priča o revitalizaciji jedinog aktivnog ugljenokopa u Vojvodini, jedinstvenog po podvodnoj eksploataciji - rudnika u Kovinu. O tome je za Radio Novi Sad govorio pomoćnik pokrajinskog sekretara za energetiku, građevinarstvo i >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << saobraćaj Saša Igić.
U ovom trenutku, svaka tona uglja je značajna. Zbog niskog vodostaja imamo problema u dopremi uglja iz Bugarske, a vodostaj utiče i na proizvodnju električne energije u hidroelektranama. Rudnik Kovin godišnje proizvede oko 230.000 tona lignita, što su relativno male količine za potrebe termoelektrana Obrenovac i Kostolac, ali je taj lignit dobre energetske vrednosti, između 9 i 12 Megadžula po kilogramu, i uglavnom se prodaje privatnim licima. Postoje načini i mogućnosti da se u nekom narednom periodu u značajnoj meri povećaju količine koje mogu da se kopaju u Kovinu, kaže Igić.
Nama je energija neophodna, i ovaj problem sa energetskom krizom se neće rešiti za mesec-dva, već će trajati verovatno nekoliko godina. Ovakvi projekti poput Kovina su nam neophodni u prevazilaženju krize i zavisnosti od uvoza, i razvijanje domaćih potencijala je najvažnije, ističe Igić.
Na koji način je moguće povećati proizvodnju u Kovinu i koliko je ova eksploatacija ekološki prihvatljiva, saznajemo iz razgovora sa našim sagovornikom.
Detaljnije u audio prilogu.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...













