Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 15.Mar.2019, 16:12 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mere za podsticaj zaposlenosti u Pančevu (AUDIO)
Osamdesetak nezaposlenih Pančevaca lane je iskoristilo podsticajne mere za zapošljavanje iz različitih izvora, a pretežno otvaraju preduzeća u sektoru usluga i proizvodnih zanimanja. Novi preduzetnici tvrde da od prihoda koje ostvaruju mogu da prežive, ali ne i da se obogate.
Nezaposlenima su na raspolaganju podsticajne mere iz evropskih, republičkih i pokrajinskih fondova uz uslov da prethodno ispune uslove kao što je završena obuka o tome kako se pokreće posao, objašnjava >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Ivana Mučibabić, pi-ar Filijale nacionalne služe za zapošljavanje.
"Obaveza im je da posluju najmanje godinu dana bez prekida i da za taj period uplaćuju doprinose za obavezno socijalno osiguranje, a dobijeni novac treba da bude utrošen na opremu za rad", kaže Mučibabićeva i dodaje da ukoliko zainteresovani koji počnu sa poslovanjem žele da prime i radnike imaju mogućnost da konkurišu za programe novog zapošljavanja.
Početnicima je iz republičkog budžeta obezbeđeno 200 hiljada dinara po projektu, interesovanje nije malo, a uglavnom se otvaraju radnje za uslužnu delatnost, kaže Vanja Milićević, organizator programa zapošljavanja u Filijali, i dodaje da se mnogi od njih već bave izabranom delatnošću, te im je ovo prilika da se za nju i registruju.
Ivana Anđelovski iz Jabuke je kuvarica, ali je naučila i da šije, pa je napravila radionicu u svojoj kući i šije muške majce.
"Radim u svojoj kući, pa mogu ujedno da šijem, kao i da obavim sve kućne poslove", kaže Ivana i dodaje da joj, iako od ovog posla ne može mnogo da zaradi, ipak ostaje određena zarada.
Ona je već angažovala radnicu, Natašu Stanić, kojoj je ovo prilika da zaradi penziju do koje joj nije mnogo ostalo, s obzirom na to da joj poslodavac uplaćuje obavezno socijalno osiguranje.
"Sa porodicom sam došla iz Mostara 1992. godine, gde sam u fabrici isti posao radila 18 godina", objašnjava Nataša Stanić i dodaje da u Srbiji nikada nije zasnovala prijavljen radni odnos.
Ukoliko bude uspela da održi posao, Anđelovska planira da angažuje još jednu ili dve radnice, te da na taj način iskoristi podsticaje za novo zapošljavanje.
Emisiju "Biznis kompas" možete u celosti poslušati OVDE
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...







