Izvor: RTS, 30.Nov.2008, 17:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ušteda na toplom obroku i regresu
Budžetom za 2009. godinu nisu predviđeni izdaci za isplatu regresa i toplog obroka zaposlenima u javnim preduzećima.
Muke po Vladi: Kako "skrojiti" budžet?
Za zaposlene u javnom sektoru u narednoj godini budžetom nisu planirane naknade za topli obrok ni regres, predviđene nedavno potpisanim Aneksom Opšteg kolektivnog ugovora.
Prema projekciji budžeta koja je u petak prosleđena iz Ministarstva finansija, za plate koje se isplaćuju iz budžeta predviđeno >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << je 188 milijardi dinara, a regres i topli obrok državu bi koštali još četrdesetak milijardi.
Aneksom Opšteg kolektivnog ugovora predviđena je isplata mesečne naknade za topli obrok od 15 odsto prosečne zarade u Republici i regresa koji bi iznosio 75 odsto prosečne zarade.
Planom budžeta u narednoj godini držva bi trebalo da prihoduje 715 milijardi dinara.
Najveći izdatak u predloženom budžetu su penzije za koje treba izdvojiti 190 milijardi dinara, što je 41 odsto ukupnih izdataka za te namene. Ostatak do 410 milijardi obezbediće Fond PIO.
Prema dogovoru sa MMF-om, penzije u narednoj godini nominalno neće rasti, a plate zaposlenih u javnom sektoru biće veće za oko osam odsto, kolika je i ciljana inflacija.
Vlada bi, prema nezvaničnim najavama, o budžetu trebalo da se izjasni u četvrtak i potom predlog budžeta uputi parlamentu koji bi trebalo da ga usvoji do 15. decembra.







