Učenici trpe digitalno nasilje

Izvor: B92, 13.Dec.2012, 13:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Učenici trpe digitalno nasilje

Beograd -- Uznemiravanje na socijalnim mrežama iskusio je skoro svaki peti učenik osnovnih i srednjih škola, pokazalo je istraživanje projekta "Škola bez nasilja".

Takođe, prema dobijenim podacima, svaki deseti prihvatio je sastanak s nepoznatom osobom koju je upoznao preko interneta.

Na konferenciji "Mreža škola bez nasilja" navedeno je da je istraživanje Instituta za psihologiju pokazalo da je 26 odsto učenika bilo svedok digitalnog nasilja, ali da ništa nisu preduzeli >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << niti su nasilje prijavili.

Prema istraživanju koje je urađeno u novembru ove godine, 12 odsto desetogodišnjaka bilo je uznemiravano telefonskim pozivima i isto toliko putem interneta.

U srednjim školama procenat je viši, pa je telefonskim pozivima uznemiravano 24 odsto učenika, a putem socijalnih mreža 18 odsto. Za razliku od roditelja, od kojih 15 odsto ne zna da koristi računar ni internet, čak 98 odsto učenika srednjih škola koristi računar.

Istraživanje je obuhvatilo i nastavnike, od kojih skoro polovina o digitalnom nasilju zna malo, samo ono što čuje putem medija. U istraživanju su učestvovala 3.784 učenika iz 34 škole, oko 1.300 nastavnika i oko 1.200 roditelja.

Dobrinka Kuzmanović sa Instituta za psihologiju rekla je da se digitalno nasilje razlikuje od drugih oblika nasilja, zato što nasilnicima pruža pognodnost da budu anonimni, a žrtve, koje trpe ogromnu štetu, veoma je teško zaštititi. Prema njenim rečima, istraživanje treba da pruži osnovu za utvrđivanje preventivnih mera koje će omogućiti bezbedno odrastanje dece.

Ministar prosvete Žarko Obradović je na konferenciji uručio plakete predstavnicima 24 osnovne škole iz Srbije kao znak da su uspešno razvile komponente prevencije nasilja u školskom okruženju. "Ove plakete ne znače da u školama koje su je dobile nema nasilja, ali znači da su na dobrom putu da razviju i koriste mehanizmeu prevenciji i zaštiti od nasilja", rekao je Obradović.

Obradović je kazao da su neke škole pokazale lošije rezultate, iako su uključene u projekat.

"One škole koje su projekat shvatile kao jednokratan nemaju zadovoljavajuće rezultate, to sve zavisi od volje direktora", rekao je Obradović i dodao da niko ne sme da očekuje da škola sama rešava problem nasilja.

Tokom sedam godina realizacije, u program "Škola bez nasilja" uključilila se 251 škola, što je 20 odsto škola u Srbiji.

Direktorka UNICEF-a u Srbiji Judita Rajhenberg rekla je da svako peto dete ćuti o pretrpljenom nasilju i zato mora da se nastavi "borba kako bi odrastali u sigurnom okruženju".

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.