U Sarajevu skuvana najveća čorba na svijetu

Izvor: Nezavisne Novine, 17.Apr.2015, 21:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U Sarajevu skuvana najveća čorba na svijetu

SARAJEVO - Vrijedni sarajevski kuvari, uz svesrdnu kulinarsku asistenciju svojih kolega "po kutlači" pristiglih iz inostranstva, te podršku velikog broja volontera, u petak su oborili Ginisov rekord u količini skuvane begove čorbe.

Zajedničkim snagama oni su u loncu prečnika dva i po metra, visine jedan metar skuvali 4.124 litra begove čorbe. Za  spremanje čorbe za "Ginisa" je utrošeno 1.000 kilograma piletine, 200 kilograma mrkve, 50 kilograma putera, 150 litara ulja, 100 kilograma >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << brašna, 15 kilograma bamije, 50 kilograma celera, gotovo 20 kilograma peršuna i 15 kilograma začina.

U kuvanju, koje je počelo u šest ujutro ispred Doma Oružanih snaga BiH u Sarajevu, učestvovalo je sedam kuvara i mnoštvo volontera iz čitave BiH. Tu su bili volonteri kuvari iz ugostiteljskih škola iz Goražda, Ilijaša, Vogošće, Prijedora, Olova, Zenice...

Zdravko Šilić, glavni kuvar u NATO bazi, koji je došao na poziv organizatora, ovom je prilikom rekao  kako mu je izuzetno drago što je dio ove manifestacije.

"Sve je prošlo u najboljem redu. Nismo imali problema u vezi s hranom, manje neprilike im je samo pravila činjenica što su kuvali na otvorenom prostoru, zbog čega se trošilo mnogo plina. Ipak, improvizacija kuvara je bila odlična i sve su uspjeli završiti u zadatom roku, kako je i planirano", rekao je on.

Ivo Komšić, gradonačelnik Sarajeva, naglasio je važnost ovog događaja iz razloga što u obaranju ovog rekorda učestvuju kuvari iz 20 zemalja Evrope koji su se odazvali našim kuvarima.

"To opet pokazuje da je Sarajevo neki centar zbivanja, pa makar i po ovoj čorbi. Veoma je važno da je to begova čorba, čorba koja se nalazi u našim jelovnicima u BiH i Sarajevu posebno. Ona sad dobija međunarodnu promociju", kazao je Komšić.

"Čorba koja ne bude podijeljena građanima biće proslijeđena različitim humanitarnim organizacijama i udruženjima, Crvenom krstu, narodnoj kuhinji", poručili su iz Udruženja bh. kuvara, koji su glavni organizatori ove manifestacije.

Obaranje rekorda je organizovano u sklopu "Global Chef's Challenge", prve manifestacije ove vrste u regionu, kao i Evropske konferencije kuvarskih asocijacija, zahvaljujući kojima je glavni grad BiH nekoliko dana domaćin kuvarskoj kremi Evrope.

Takmičenje "Global Chef's Challenge" je počelo u petak i trajaće do 18. aprila, a u okviru ovog događaja Sarajevo će ugostiti majstore kuhinje iz čitavog svijeta.

Nastavak na Nezavisne Novine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.