Izvor: Mondo, 02.Avg.2017, 14:14 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srbija uputila protestnu notu Hrvatskoj
Premijerka je izjavila da je Vlada Srbije uputila notu hrvatskoj vladi, odnosno ministarstvima poljoprivrede i trgovine, kao i Evropskoj komisiji povodom odluke Zagreba da uvede strože mere kontrole uvoza poljoprvrednih proizvoda
Foto: MONDO/Goran Sivački
Naime, Hrvatska je proširila spisak voća i povrća koje mora da prođe fitosanitarni nadzor na granici ako dolazi iz trećih zemalja, u koje se ubraja i Srbija, i odredila takse koje su 22 puta više od dosadašnjih.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << />
Hrvatska povećala takse, blokira uvoz iz Srbije
Premijerka Ana Brnabić je rekla da Vlada Srbije razgovara i sa ostalim zemljama na koje se ovo odnosi, kako bismo, kako je rekla, imali zajednički nastup prema ovom pitanju.
Ona je dodala da, kada neko povuče potez poput Hrvatske, onda ne može da se govori o ekonomskoj integraciji i saradnji.
To nisu stvari koje treba da se dešavaju u regionu, rekla je Brnabić.
"Srbija će pokazati još jednom da je konstruktivna i tolerantna, ali nećemo ovo ignorisati i uspećemo da zaštitimo i naše proizvođače i izvoznike", poručila je Brnabić.
Srbija će još jednom pokazati da je konstruktivna i tolerantna, ali neće ignorisati Hrvatske nove mere na srpske proizvode i uspeće da zaštiti naše proizvođače i izvoznike, poručila je premijerka, uz ocenu da Hrvatska time krši SSP.
Brnabić je, odgovarajući na pitanja novinara u Podgorici, rekla da na Samit Američko-jadranske povelje dolazi manje optimistična i lošije raspoložena nego kada je pre izvesnog vremena odlazila u Trst na Samit lidera zapadnog Balkana.
Kako je istakla mere koje je uvela Hrvatska sigurno će biti tema koju će da pokrene na radnom delu sastanka, jer potez Zagreba, kako kaže, ne ide u prilog regionalne saradnje.
"Srbija da odgovori kontramerama Hrvatskoj"
"Pričali smo pre mesec dana u Trstu i dve osnovne teme su bile infratrukturno povezivanje i ekonomska saradnja. Napravili smo regionalnu privrednu komoru, postoji toliko mnogo stvari u kojima sarađujemo i u kojima smo sarađivali", podsetila je Brnabić.
Predsednica Vlade je konstatovala da je Srbija mnogo puta pokazala da je i tolerantna, i fleksibilna, i konstruktivna, ali da joj se čini da svake godine, otprilike u vreme proslave oružane akcije "Oluja" u Hrvatskoj, iz te zemlje stižu negativni signali.
Potpredsednica Vlade Srbije Zorana Mihajlovića izjavila je danas u Nišu da drastično skuplja fitosanitarna kontrola koju Hrvatska odnedavno primenjuje za proizvode iz zemalja van Evropske unije, uključujući i Srbiju, nikako ne može da dovede do boljeg ekonomskog povezivanja dve zemlje.
Mihajlovićeva je novinarima rekla da takve mere nikada ne donesu dobro zemlji koja ih je uvela.
Hrvatska je usvojila mere kojima je proširila spisak voća i povrća koje mora da prođe fitosanitarni nadzor na granici, i uz to za 22 puta povećala takse pri uvozu ovih proizvoda iz zemalja koje nisu članice EU.
"Iznenađenja nema, ali ima odgovornog reagovanja. Ministarstvo trgovine će reagovati i uputiti pisma Hrvatskoj", kazala je Mihajlović.
Ona je dodala da se u ekonomiji takve mere nazivaju protekcionističkim, a postojale su pre 100 i više godina.
Prema njenim rečima, Srbija i Evropska unije upravo čine sve što mogu da takve mere ne postoje.
Beograd uputio Zagrebu notu zbog fitosanitarnih mjera
Izvor: Nezavisne Novine, 02.Avg.2017
BEOGRAD/PODGORICA - Vlada Srbije uputila notu hrvatskoj Vladi, povodom odluke Zagreba da uvede strože mjere fitosanitarne kontrole uvoza poljoprivrednih proizvoda, rekla je srpski premijer Ana Brnabić...Ona je navela da je nota upućena hrvatskim ministarstvima poljoprivrede i trgovine, kao i Evropskoj...
Hrvatska rampom šteti samoj sebi
Izvor: Večernje novosti, 03.Avg.2017, 08:36
Naša Vlada poslala notu Hrvatskoj zbog strože i skuplje kontrole voća i povrća iz Srbije. Ana Brnabić: Nećemo ovo tolerisati, zaštitićemo proizvođače IZ Zagreba ista priča. Kada ne mogu da dolivaju ulje na vatru u političkim odnosima, onda, simbolično, u vreme obeležavanja...











