Izvor: Blic, 30.Okt.2013, 14:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sindikati podržali zahteve zaposlenih u FAP-u
Ceo Priboj zavisi od Fabrike automobila (FAP) koja hrani radnike i njihove porodice, i zato Samostalni i sindikat UGS Nezavisnost podržavaju opravdane zahteve zaposlenih u toj fabrici.
Kada pitanje ove fabrike vlada nije rešavala na vreme, pre desetak godina, onda će izgleda morati da reši sada - na pruzi, istakli su danas lideri ta dva reprezentativna sindikata, Ljubisav Orborivć i Branislav Čanak na konferenciji za medije.
Lider sindikata UGS nezavisnost, Čanak, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << rekao je da se u FAP-u ne radi o generalnom štrajku, već o gradjanskom protestu, navodeći da taj sindikat podržava zahteve svih zaposlenih u fabrici.
Prema njegovim rečima, problem FAP-a je bilo moguće rešiti pre 10 godina kada su investitori dolazili.
"Ja sam u tome učestovao, ne samo u FAP-u, nego u mnogim drugim preduzećima. Nalazili smo im strateške partnere, ali niko iz vlade nije hteo da ih primi", rekao je Čanak, i dodao da se "zbog takvog stava vlade investitori pokupe i odu, jer što bi čekali da budu ponižavani a doneli pare".
On je kazao da sindikat ima preciznu dokumentaciju o tome koje fabrike su sve mogle da budu spašene, a nisu.
"O FAP-u, ali i o drugim preduzećima u restrukturiranju, Savez samostalnih sindikata Srbije tražio je razgovore sa ministrom privrede, Sašom Radulovićem, i ministrom finansija, Lazarom Krstićem", podsetio je predsednik tog sindikata Ljubisav Orbović.
"Krstić se odazvao na sastanak, a Radulović nije. Zato će sad morati da ide na prugu i da porazgovaraju sa tim ljudima", naveo je Orbović.
Prema njegovim rečima, radnicima u FAP-u plate nisu isplaćene četiri i po meseca, nemaju overene zdravstvene knjižice - ni oni, ni njihova deca.
Radnici FAP-a nastavili su danas, treći dan uzastopno, blokadu pruge Beograd-Bar i regionalnog puta ka graničnom prelazu Uvac, prema BIH, zahtevajući da im se isplati bar jedna od četiri neisplaćene zarade, overe zdravstvene legitimacije i obezbedi posao.
Predsednik opštine Priboj Lazar Rvovih najavio je hapšenja odgovornih za stanje u pribojskoj Fabrici automobila.
Najčitanije SADA:
Sindikati podržavaju radnike FAP-a
Izvor: B92, 30.Okt.2013
Beograd -- Ceo Priboj zavisi od FAP-a koja hrani radnike i njihove porodice, i zato Samostalni i sindikat UGS Nezavisnost podržavaju opravdane zahteve zaposlenih...Kada pitanje ove fabrike vlada nije rešavala na vreme, pre desetak godina, onda će izgleda morati da reši sada - na pruzi, istakli su...









