Plenković obezbedio većinu, vlada HDZ - HNS

Izvor: B92, 09.Jun.2017, 10:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Plenković obezbedio većinu, vlada HDZ - HNS

Zagreb -- Hvatski premijer Andrej Plenković predstavio je članove rekonstruisane vlade, koju čine predstavnici nove koalicije - HDZ i Hrvatska narodna stranka.

Plenković je nakon sednice Kluba zastupnika HDZ-a, rekao da mu je drago što je dogovorio koaliciju sa hrvatskim narodnjacima sa kojima, kako je rekao, sa nekoliko ključnih programskih tačaka i načela sa kojima žele da pridonesu razvoju Hrvatske.

Premijer je na konferenciji za novinare kazao da je koalicioni >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ugovor potpisan sa HNS-om kao, kako je objasnio, određena platforma sa kojom ta stranka čini deo vlade. Platforma, dodao je, sadrži pitanja obrazovanja, sigurnosti, pravosuđa, decentralizacije...

Plenković je saopštio da će HNS-ovac Predrag Štromar biti potpredsednik vlade. Štromar je novinarima rekao da će nova koalicija doneti dobrobit građanima u Hrvatskoj u budućnosti.

"HNS unosi svoje vrednosti u ovu vladu. Posebno mi je drago što ćemo dobiti ministarku obrazovanja i pokušćemo decentralizovati reformu obrazovanju. Verujem da ćemo to učiniti. Mi smo još u nekim rovovima, razmišljanja, još smo u drugom svetskom ratu, društvo se deli. Želimo da gradjani više ne razmišljaju u tome, nego da gledaju u budućnost. Da stvorimo jedno bolje, otvorenije, slobodnije i demokratskije društvo. To nam je glavni cilj i razlog zašto smo podržali ovu vladu...", rekao je Štromar.

Izrazio je uverenje da će rekonstruisana vlada opstati do kraja mandata jer, kako je rekao, veruje HDZ-u i ministrima. Upitan kako veruje ministrima, kada je HNS u Saboru glasao za opoziv ministra finansija Zdravka Marića, Štromar je rekao da je to bilo pre kada, kako je rekao, vlada nije bila stabilna.

"Andrej i ja garancija smo da će ova vlada biti stabilna. Gospodin Marić je bio na meti svih zbog Agrokora, a vidimo da Agrokor ide u dobrom smeru. Videli smo to juče. Ja se nadam da će sve uroditi dobrim jer da nije bilo ovog razgovora, ne bi danas bilo moguće razgovarati s dobavljačima", objasnio je Štromar svoj "obrat".

Uveren je i da će ulazak HNS toj stranci doneti više glasova na narednim izborima.

Našavši se u spletu neprijatnih novinarskih pitanja u pomoć Stromaru je pritekao Plenković zapitavši da li ima neobično nešto u saradnji najuticajnije opozicione SDP i Hrvatske seljačke stranke.

"Molio bih da se prestane s komunikacijom o nekakvoj trgovini, izdaji birača. Ključni cilj stranaka je da se vodi proces, a ne da a priori budete u opoziciji. Kada je naš izborni sustav takav kakav je, meni se čini da u njemu nije realno da bilo koja snaga dobije natpolovičnu većinu. Ako je to tako, jedino što stranke koje dobiju mandat mogu je da razgovaraju s onim ko je dobio poverenje. Svi mandati su neopozivi i u takvom kontekstu je sasvim prirodno i normalno a se razgovara", rekao je Plenković.

Premijer je rekao da institucije nisu igračke i da je njegova poruka političke stabilnosti najvažnija, te da će na njoj insistirati. "Tačno, mogao je HDZ na izbore, izlaznost bi bila najmanja, a mi bismo dobili još više, ali opet bi se pregovaralo. Tu delim one koji su politikanti od državnika", kazao je Plenković.

Premijer je potom ušao u polemiku sa novinarom regionalne N1 tv zbog pitanja koje mu je postavljeno u vezi sa kršnjem koalicionih sporazuma i preletanja stranaka i pojedinaca.

Novinari su imali i pitanja vezana uz Agrokor i Sberbank, ali je Plenković odbio da na njih odgovori jer, kako je rekao, to nije tema u ovom trenutku.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

HDZ i HNS formirali većinu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 09.Jun.2017

Hrvatski premijer Andrej Plenković predstavio je danas zvanično članove rekonstruisane vlade, koju čine predstavnici nove koalicije - HDZ i Hrvatska narodna stranka, čime je potvrdio da ta stranka ima parlamentarnu većinu...Plenković je nakon sednice Kluba zastupnika HDZ-a, rekao da mu je drago...

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.