Izvor: RTS, 26.Avg.2009, 22:07 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srbija može više da štedi
Kabinet premijera će u kratkom roku i u saradnji sa ministarstvima pripremiti smernice i preduzeti aktivnosti na sprovođenju sveobuhvatene reforme javnog sektora. Srbija može još više da stegne kaiš, a da zadrži kvalitet usluga i dobre projekte, ocenio za RTS Sajmon Grej iz Svetske banke.
Dugoročno najisplativiji vid uštede, koji MMF od Srbije očekuje, jeste reforma javnog sektora. Reformom koju će predložiti i sačiniti premijerov kabinet biće obuhvaćen svaki sektor >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << posebno, kako na republičkom tako i na lokalnom nivou, uključujući i javna preduzeća.
Savetnik premijera Srbije Dušan Nikezić najavio je da će kabinet predsednika Vlade u kratkom roku i u saradnji sa ministarstvima pripremiti smernice i preduzeti aktivnosti na sprovođenju sveobuhvatene reforme javnog sektora.
"Imajući u vidu da se radi o najznačajnijoj reformi od 2000. godine do danas, on se neće sprovoditi u narednih mesec-dva, već više godina i to će biti jedinstveni projekat Vlade Srbije", rekao je Nikezić.
U obzir će biti uzete i preporuke Svetske banke koja smatra da je u Srbiji već urađen veliki posao zamrzavanjem plata i penzija, ali da nam predstoji teži deo podizanje efikasnosti javnog sektora.
Grej preporučuje "stezanje kaiša"
Šef kancelarije Svetske banke u Beogradu Sajmon Grej ocenio je da Srbija može smanjiti budžetski deficit "stezanjem kaiša", a da istovremeno zadrži dobar kvaliteta usluga i projekata.
"Penzije su pojedinačno gledano najveći trošak. Možete da načinite prilagođavanja i uštedite kroz izjednačavanje nivoa penzija žena i muškaraca, pritom nedozvoljavajući prevremeno penzionisanje", rekao je Grej za RTS.
Ekonomski ekspert je rekao da postoje i druge oblasti gde se može štedeti, navodeći primer infrastrukture, gde se mora pažljivije planirati koliko će i gde da se investira.
Grej je rekao i da se železnica "mora najpre rekonstruisati da bi se tu kasnije više ulagalo i da bi se bolje koristila", ukazujući i da su subvencije "velika oblast koja obuhvata i agrar i državne subvencije".
"Subvencije će opadati sa daljom privatizacijom i Vlada bi trebala da bude pažljiva u tome koliko pomaže privatni sektor", rekao je Grej.
Uštede u prosveti i zdravstvu
Svetska banka preporučuje smanjenje broja prosvetnih radnika spajanjem razreda ili čak škola, jer je analizom utvrđeno da postoji veliki broj nastavnika u odnosu na učenike.
Uštede u zdravstvu, postigle bi se boljim kriterijumima za finansiranje, po tome koliko neka zdravstvena ustanova ima pacijenata, a ne na osnovu broja osoblja ili bolničkih kreveta.
Na drugoj strani u Ministarstvu zdravlja kažu da je od 2005. godine tu oblast napustilo oko 10.000 zaposlenih.
Pomoćnica ministra zdravlja Ivana Mišić tvrdi da problem velikog broja zaposlenih kod njih ne postoji.
"Ono na čemu Ministarstvo zdravlja dalje radi jeste bolja uposlenost zaposlenih i bolji rezultati", rekla je Mišić.
Rešenje za prosvetu
Ministar prosvete Žarko Obradović veruje da se problem u tom sektoru može rešiti bez otpuštanja. Jedno od rešenja bilo bi i da se eventualni višak angažuje na obrazovanju odraslih jer Srbija ima preko milion i trista hiljada nepismenih ili polu pismenih.
Obradović kaže da je potrebna racionalizacija ljudi, broja odeljenja i mreže škola, što bi se realizovalo u toku ove i sledeće školske godine.
U ministarstvu ekonomije su, kako je rečeno RTS-u, diskrecioni rashodi smanjeni za trećinu, na minimum svedena službena putovanja a očekuje se da će 370 ljudi napustiti ministarstvo do kraja januara 2010. godine. Smanjenje broja zaposlenih za 10 odsto najavilo je i Ministarstvo poljoprivrede.
U premijerovom kabinetu tvrde da reforma neće dovesti do masovnih otpuštanja, već do poboljšanja kavaliteta i efikasnosti javnog sektora. Vlada Srbije i Svetska banka slažu se da sve pa i ova reforma moraju biti sprovedene tako da najsiromašniji sloj bude zaštićen.
Kabinet premijera određuje ko je višak u javnom sektoru
Izvor: Blic, 26.Avg.2009
Kabinet premijera Mirka Cvetkovića preuzeo je na sebe da izradi konačan predlog reforme celokupnog javnog sektora, saznaje „Blic" u Vladi Srbije. Cvetkovićevi saradnici će uskoro uputiti ministarstvima smernice za reformu, koja ne podrazumeva samo otpuštanje viška zaposlenih, već i efikasniju...
Nikezić: Reforma javnog sektora - plan u kratkom roku
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 27.Avg.2009, 11:45
BEOGRAD - Savetnik predsednika Vlade Srbije Dušan Nikezić najavio je da će kabinet premijera "u kratkom roku" pripremiti plan za sprovođenje sveobuhvatne reforme javnog sektora..."Kabinet premijera će, u saradnji sa nadležnim ministarstvima, pripremiti osnovne smernice i dinamički...





