Cvetković radi na reformi uprave

Izvor: B92, 26.Avg.2009, 12:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Cvetković radi na reformi uprave

Beograd -- Premijer Mirko Cvektović će uskoro uputiti ministarstvima smernice za reformu koje podrazumvevaju otpuštanja i efasniju javnu upravu, saznaje Blic.

Prema procenama sturčnjaka smanjenje broja zaposlenih u javnoj upravi, može doneti iste finansijske efekte kao povećanje PDV-a.

Kabinet premijera Mirka Cvetkovića preuzeo je na sebe da izradi konačan predlog reforme celokupnog javnog sektora, saznaje "Blic" u Vladi Srbije. Cvetkovićevi saradnici će >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << uskoro uputiti ministarstvima smernice za reformu, koja ne podrazumeva samo otpuštanje viška zaposlenih, već i efikasniju javnu upravu.

Reforma će obuhvatiti celokupan aparat na republičkom i lokalnom nivou, uključujući i javna preduzeća. Osim osnovnih smernica, kabinet premijera Cvetkovića pripremiće i plan aktivnosti i dinamiku po kojoj bi trebalo da se odvija reforma.

Sagovornik lista kaže da reforma „neće trajati mesec ili dva ili godinu dana", odnosno da neće biti otpuštanja velikog broja zaposlenih odjednom, već će sprovoditi tokom više godina.

Za reformu državne uprave biće uzete u obzir i preporuke Svetske banke za pojedine oblasti poput zdravstva i prosvete, a koje su već urađene.

Trenutno nema preciznog podatka koliko je zaposlenih višak u javnom sektoru. Međutim, da se na smanjenju tih troškova može uštedeti ogromna suma novca, nesumnjivo pokazuje i primer Ministarstva poljoprivrede koje je samo od početka ove godine uštedelo 2,6 milijardi dinara u odnosu na isti period prošle godine na osnovu plana racionalizacije koje je usvojilo 19. jula ove godine.

U tom ministarstvu već su počela otpuštanja viška zaposlenih. Od 76 neraspoređenih državnih službenika, samo 13 će ostati zaposleno, i oni će biti raspoređeni u Upravu za agrarna plaćanja. Od marta do danas raskinuto je 46 ugovora o privremenim i povremenim poslovima i 12 ugovora o delu.

"Mesečna ušteda samo na tim platama je oko sedam miliona dinara, što je godišnje 84 miliona", kaže Snežana Poledica, predstavnik za štampu Ministarstva poljoprivrede.

Ona objašnjava da je ušteda od 2,6 milijardi dinara posledica primene mera Vlade koje su donete krajem prošle godine.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.