Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 11.Maj.2010, 15:01 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Jeremić: Za statusno neutralne inicijative Saveta Evrope
STRAZBUR - Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić istakao je danas da je Srbija posvećena osnovnim vrednostima Saveta Evrope i pozvao najstariju panevropsku organizacija da ostane usredsređena na statusno neutralne inicijative kada je reč o Kosovu.
Obraćajući se učesnicima 120. sednice Komiteta ministara Saveta Evrope, on je podsetio da je sporni status južne srpske pokrajine jedno od najdelikatnijih pitanja sa kojima se Savet Evrope suočava na svom prostoru i ponovio da >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << se miroljubiva i principijelna politika Srbije u vezi sa Kosovom neće menjati.
Pozicija čvrsta kao kamen
Ministar spoljnih poslova Srbije je izjavio FoNetu u Strazburu da Srbija ima čvrst dogovor sa organizatorima skupa u Sarajevu oko formata potencijalnog učešća institucija iz Prištine.
"Njihovo prisustvo, ukoliko se odluče da dođu u Sarajevo, mora biti strogo u skladu sa Rezolucijom 1244, uz prisustvo UNMIK, baš kao na skupovima koji su održavani do sada", rekao je Jeremić.
Prema rečima Jeremića, "to znači da nikako ne mogu biti predstavljeni kao suverena država".
On je dodao da je, "po tom pitanju, pozicija Srbije čvrsta kao kamen i neće se promeniti i neće biti nikakvog popuštanja".
Jeremić se nada da će predstavnici Prištine, ipak, odlučiti da se pojave na važnoj konferenciji u Sarajevu.
On je ocenio da nisu istinite izjave prištinskih zvaničnika da se više neće pojavljivati na skupovima gde nisu tretirani kao država i da su one isključivo za domaću upotrebu.
Jeremić je najavio da će se već u ponedeljak, 17. maja, u Njujorku održati sednica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i objasnio da će ispred Srbije, kada se bude obraćala, pisati Srbija.
Kada dođe red da se obraćaju organi iz Prištine, kako je naglasio Jeremić, prvo će govoriti šef UNMIK Lamberto Zanijer, a posle predstavnik Prištine ispred koga će pisati njegovo ime i prezime.
"To jasno pokazuje da postoji razlika između Beograda i Prištine. Beograd je država, Priština to nije i ne verujem da će to ikada biti", istakao je Jeremić.
Šef srpske diplomatije i istovremeno ocenio da je po pitanju Kosova pred nama "novi period koji više obećava."
"U vremenu koje je pred nama treba da udružimo snage i da rešimo ovo pitanje na način koji je prihvatljiv svim odgovornim akterima," rekao je on.
Uporedo sa tim treba učiniti sve da se izbegnu debate o Kosovu koje bi mogle uneti gorčinu i podele na forumima poput ovog, ukazao je Jeremić.
Zbog toga, ocenio je ministar, Savet Evrope treba i dalje da bude usredsređen na statusno neutralne inicijative.
"Nekontroverzni projekti kao sto je očuvanje i obnova srpskog nasleđa će očuvati jedinstvo naše organizacije i doprineti smanjenju tenzija na terenu. Oni će takođe dati zamah postizanju konačnog cilja, a to je istorijski kompromis između Srba i Albanaca," istakao je Jeremić.
Podvukavši da Srbija i Savet Evrope dele zajedničku predanost regionalnoj saradnji i unapređenju dobrosusedskih odnosa, ministar je istakao da Srbija s nestrpljenjem očekuje konferenciju u Sarajevu 2. juna koja se održava pod pokroviteljstvom Španije kao predsedavajućeg EU.
"Očekujemo da će se učesnici te konferencije složiti da je dovršavanje demokratske transformacije regiona jedan od glavnih prioriteta i nadamo se da ćemo dobiti jednoglasnu podršku energičnoj evropskoj politici integracije Zapadnog Balkana," rekao je ministar.
Prema njegovim rečima, jedna od tema skupa u Sarajevu biće i kako da se obezbedi bolja budućnost za Bosnu i Hercegovinu.
"Želim da podvučem našu čvrstu predanost 'politici jedne Bosne' i našu potpunu posvećenost pomirenju. Mi smo spremni da blisko sarađujemo sa našim susedima u BIH i partnerima u Savetu Evrope kako bi rešili preostala pitanja," rekao je on.
Jeremić je podsetio da je od prijema u Savet Evrope Srbija vredno radila na ispunjavanju obaveza u najstarijoj evropskoj organizaciji i da je skupština Srbije ratifikovala šezdeset osam konvencija i protokola SE.
"Mi podržavamo proces reforme Evropskog suda za ljudska prava i pozdravljamo stupanje na snagu protokola 14 Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda," istakao je ministar.
Srbija dovršava reformu sektora vladavine prava, standardi ljudskih i manjinskih prava su na najvišem nivou, uključujući zaštitu Roma, rekao je Jeremić podsetivši da je kao rezultat napora Srbije Komitet ministara odlučio da prekine sa pretpristupnim monitoringom i podigne saradnju sa Srbijom na nivo redovnih analiza koje se sprovode u svim državama članicama.
"Verujem da svi mi delimo interes izgradnje zajedničkog evropskog identiteta. Po mom mišljenju taj cilj počiva na učvršćivanju Evrope bez podela što je i jedini način da se postigne trajna stabilnost na Starom kontinentu", zaključio je Jeremić.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...







