Izvor: Politika, 08.Avg.2012, 16:07 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ilić: Posao za oko 100.000 novih građevinara
BEOGRAD – Za građevinarstvo je spas formiranje razvojne banke, a to bi mogla da bude Poštanska štedionica, koja je u sastvu države i koju bi trebalo preimenovati i dato joj odgovarajuće nadležnosti, rekao je Ministar građevine i urbanizma Velimir Ilić, obraćajući se neimarima povodom njihovog praznika.
Neimairi su danas upozorili, povodom Dana građevinara Srbije, da su u velikim dugovima i da je u poslednje dve godine smanjen broj firmi za oko 3.000, a resorni ministar Velimir >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Ilić je najavio pomoć države i naveo da bi samo u okviru podizanja energetske efikasnosti objekata moglo da se zaposli 100.000 građevinara.
U istom periodu je smanjen broj legalno zaposlenih građevinara sa 120.000 na 70.000, dok su u inostranstvu naši građevinari prošle godine ostvarili 150 miliona evra, naveli su predstavnici Sindikata građevinara koji je deo Saveza samostalnih sindikata Srbije.
Čestitajući praznik ministar Ilić je obećao da će država podići „na noge” tu važnu granu privrede za ekonomski razvoj zemlje.
Ilić je kazao, takođe, da Srbija ima dosta ponuda iz inostranstva i da bi mogli da realizujemo projekte vredne milijardu evra, kao i da će država pomoći građevinarima da dobiju reference za velike poslove.
On je kazao da će u budžetu za iduću godinu biti predviđena sredstva za vraćanje dugova države domaćim građevinskim firmama.
Ministar je kazao da će se izgradnja stanova uz pomoć države, koja je započeta u Beogradu, nastaviti u Nišu, Kragujevcu i drugim većim gradovima u Srbiji, kako i da ovih dana početi projekat izgradnje stanova za socijano stanovanje.
Ilić je, takođe, pozvao građevinare da sami predlože kadrovsku listu najstručnijih ljudi za čelne pozicije u velikim građevinskim preduzećima i čoveka za direktora Republičke građevinske direkcije, kako ta preduzeća ne bi vodili partijski ljudi.
Mrkonjić: Građevinari pouzdan oslonac države
Građevinari su ostali pouzdan oslonac države u njenim nastojanjima za prevazilaženje ekonomske krize, izjavio je danas u Beogradu ministar saobraćaja Milutin Mrkonjić povodom obeležavanja Dan građevinara Srbije.
Ministar Mrkonjić je čestitajući svim neimarima u Srbiji praznik građevinara”, poručio da su građevinski radnici, građevinska preduzeća i građevinska industrija Srbije, ostali su pouzdan oslonac države „i u teškim životnim uslovima, u godinama velike ekonomske krize, suočeni i sa gubitkom velikih svetskih tržišta”.
Mrkonjić je kazao da je ponosan na građevinarešto su i u tako teškim uslovima uspeli da izgrade velelepne mostove na Dunavu kod Beške i na Savi kod Ade, 200 kilometara autoputa na Koridoru 10, čiji se završetak privodi kraju, a urađeni su i prvi kilometri budućeg Koridora 11, kao što se nastavlja gradnja hiljada novih stanova širom Srbije..., navedeno je u saopštenju Ministarstva saobraćaja.
Tanjug
objavljeno: 08/08/2012









