Francuski vojnici kao zamorčići

Izvor: RTS, 17.Feb.2010, 09:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Francuski vojnici kao zamorčići

Francuska je namerno izložila svoje vojnike nuklearnoj eksploziji u Alžiru šezdesetih godina prošlog veka, piše u poverljivom vojnom izveštaju. Cilj je bio da se prouče efekti atomskog oružja na ljude, kako bi se budući vojnici bolje pripremili za borbu.

Tri stotine francuskih vojnika bili su zamorčići. Namerno su poslati u Alžir, Francusku i Polineziju na rizične manevre između 1961. i 1966. godine. Vlada je tada tvrdila da se nuklearne probe sprovode uz najveće >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << moguće mere zaštite.

Vojni izveštaj obelodanjen ovih dana u francuskoj javnosti, otkriva nove detalje. Vojnici su morali da ulaze u pogođena područja odmah posle eksplozije.

"Bilo nam je naređeno da tokom eksplozija legnemo i pokrijemo oči. Pri tome smo nosili samo šorceve i majice", rekao je jedan od vojnika koji je učestvovao u eksperimentu.  

Francuska vlada je prošle godine obećala da će platiti odštetu žrtvama nuklernih probi, čime je priznala vezu između eksplozija i bolesti poput raka, od kojih su oboleli neki veterani.

"Bili smo prepušteni sami sebi. Znali smo da je rizično, znali su to i naši nadređeni, ali niko nije reagovao", rekao je jedan od vojnika.

Ministar odbrane Erve Moren kaže da ne zna za ovaj izveštaj i ponavlja da su radioaktivne količine, kojima su bili izloženi vojnici, bile veoma niske.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.