Izvor: B92, 16.Sep.2011, 12:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Asistirano samoubistvo - da ili ne?
Džejms Povel, umro je 2008. u svojoj 82-oj godini, u skladu sa oregonskom Dostojanstvenom, smrću, zakonom donetim 1997. koji omogućava pacijentima koji boluju od neizlečive bolesti da odluče o trajanju sopstvenog života.
Sličan zakon usvojen je u Vašingtonu 2009, a u Masačusetsu se očekuje naredne godine.
Ipak ideja o dozvoljavanju pojedincu da na taj način samovoljno okončava život bez >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sumnje je kontroverzna.
Proučavanje javnog mnjenja je došlo do podataka da 45 odsto Amerikanaca smatra asistirano samoubistvo moralno prihvatljivim, dok 48 odsto veruje da je to pogrešno.
„Postoji razlika između pomaganja pacijentu i olakšavanja života koji se gasi od pretvaranja ubistva u sastavni deo medicinske prakse", rekao je Stiven Drejk, analitičar organizacije „Not Dead Yet".
Američka konferencija katoličkih biskupa nedavno je potvrdila svoje izjave protiv asistiranog samoubistva. Oni smatraju da ovim pacijentima treba pomoći u vidu savetovanja i meditacije, odnosno odagnavanja želje da okončaju sopstveni život.
"Oduzimanje nečijeg života je u potpunosti suprotno slobodama, kao i mogućnosti izbora”, izjavili su.
Kako bi bili korisnici ovog zakona u Oregonu, pacijenti moraju biti stariji od 18 i imati dijagnozu neizlečive bolesti sa procenom ne većom od 6 meseci do kraja života.
Oni moraju biti stanovnici ove države, takođe i sposobni da komuniciraju i donose odluke o sopstvenom zdravstvenom stanju. Usmeni zahtev moraju uputiti 2 puta u razmaku od 15 dana, a zatim se vrši stručna procena, potvrda dijagnoze i prognoze.
Ukoliko pacijent ima bilo kakav mentalni poremećaj, oblik demencije ili depresije, njegov zahtev mora biti poslat na dalje razmatranje.
2010. godine 65 pacijenata je umrlo ubrizgavanjem smrtonosnih medikamenata u Oregonu, a 51 u Vašingtonu.
Svi ovi pacijenti bi umrli prirodnim putem, ali ovi lekovi pružaju mir i spokoj i njima i njihovim porodicama.
U ovom činu pomažu specijalno obučeni volonteri koji pripremaju smrtonosne lekove i ostaju sve vreme uz pacijenta. Smrt obično nastupa u roku od 20 minuta, ali nekada može da potraje i duže.
Džejms Povel je bio prijatelj muža Dženet Adkins, prve osobe u čijem je samoubistvu asistirao dr Džek Kevrokian. Njoj je bila dijagnostikovana Alchajmerova bolest, bez nade za oporavak.
"To je nešto kao rođenje, naravno, nije veselo, ali je osećaj podjednako inspirativan, kao i sama činjenica da učestvujete u nečemu što je veoma važno”, rekla je ćerka Džejmsa Povela, Kejti.







