Izvor: VOA, 31.Dec.2015, 22:29 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kina pravi drugi nosač aviona
Kina je saopštila da je počela da pravi svoj drugi nosač aviona, što je najnoviji u nizu signala da Peking ubrzano modernizuje svoje mornaričke snage.
Prema tvrdnjama portparola ministarstva odbrane Jang Judžuna, nosač aviona proizvodi se "prema potpuno domaćem dizajnu" u luci Dalijan, na severoistoku zemlje. Jedini nosač aviona koji Kina trenutno poseduje, pod nazivom Liaoning, kupljen je od Ukrajine 1998. >> Pročitaj celu vest na sajtu VOA << godine i podvrgnut je ozbiljnoj rekonstrukciji pre nego što je počeo da se koristi 2012.
Portparol ministarstva naglasio je je iskustvo sa Liaoningom dovelo do poboljšanja i unapređenja novog nosača u brojnim oblastima i dodao da će on biti slične veličine, težak 50 hiljada tona i da će koristiti konvencionalni, a ne nuklearni pogon. Na njemu će se nalaziti kineski lovci tipa J-15, ali i druge letelice.









