Nikolić: Hrvatska instrumentalizovala EP

Izvor: Politika, 28.Nov.2014, 16:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nikolić: Hrvatska instrumentalizovala EP

Srbija je posvećena civilizacijskim tekovinama i za nju je nedopustiva svaka ratnohuškačka retorika, bilo da dolazi iz Srbije, Hrvatske, Albanije, bilo odakle. Na to ne treba da nas podsećaju oni koji taj problem nisu rešili u svom dvorištu”, poručio je Nikolić.

BEOGRAD – Predsednik Srbije Tomislav Nikolić ocenio je danas povodom Rezolucije Evropskog parlamenta o Šešelju da je EP dozvolio da ga Hrvatska instrumentalizuje u predizborne svrhe.

Nikolić >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << je istakao i da je EP doneo Rezoluciju koja se odnosi na Srbiju, a da Srbiji nije pružena mogućnost da makar iznese svoj stav, saopštila je Služba za saradnju sa medijima predsednika..

Predsednik je takođe poručio da Srbija vodi politiku mira i stabilnosti i da je za nju nedopustiva svaka ratnohuškačka retorika bilo da dolazi iz Srbije, Hrvatske, Albanije, bilo odakle.

„Na žalost, Evropski parlament ne menja odnos prema Srbiji čak ni sada, kada je priznao da je Srbija država koja je svojim reformama zaslužila otpočinjanje pregovaračkog procesa”, naveo je Nikolić, ocenjujući i da bi bilo nefer da vlast podnese ostavku, jer bi to Srbiju moglo dovesti u pakao.

On je ukazao da bi Evropskom parlamentu trebalo da bude poznato koliko napora je Srbija uložila da se veoma krhki odnosi sa Hrvatskom stabilizuju i da se brojna otvorena pitanja reše u obostranom interesu.

„Poslanici su ostali nemi pred uništavanjem ćiriličnih tabli u Slavoniji, pred eksplicitnim govorom mržnje protiv Srba na skupovima povodom godišnjice zločinačke akcije Oluja, koji traju više od deset godina, ili pred održavanjem javnih koncerata veoma popularne muzike u Hrvatskoj, čiji tekstovi otvoreno pozivaju na istrebljenje Srba”, naveo je Nikolić.

On je dodao da EP nije cenio ni to što Srbija nije sprečavala Hrvatsku na njenom evropskom putu, iako je mogla zbog brojnih problema u oblasti vladavine prava, ljudskih prava i sloboda, kao i nerešenog povratka i imovinskih pitanja proteranih Srba.

„Destabilizacija regiona ni sada nije u interesu Srbije i zemalja Balkana, ali nije ni u interesu Evrope”, istakao je Nikolić.

Mada je nesporno da je situacija u Srbiji veoma teška i da je siromaštvo uzelo maha, građani Srbije, kako je naveo predsednik, nisu ispunjeni mržnjom prema susedima, već su zaokupljeni problemima i snose veliki teret reformi, koje imaju za cilj stvaranje pravne sigurnosti, ekonomskog napretka i bolje budućnosti uopšte.

„To što se ne slažem sa izglasavanjem Rezolucije EP ne znači da ona Srbiji nameće bilo kakvu obavezu, samo nam pokazuje šta bismo sve mogli da doživimo u budućnosti”, rekao je Nikolić.

„Što se tiče Haškog tribunala, postavlja se pitanje šta je krajnji cilj njihove cirkuske predstave i njihovih mentora i klovnova? Šta žele da postignu? Smenu vlasti? Pa zar u demokratskim društvima o tome ne odlučuju građani na izborima? Baš zato bi bilo nefer prema građanima podneti ostavku. To bi verovatno bilo lakše većini članova Vlade.

Ko bi ih zamenio? Dokazano lošiji, usuđujem se da kažem gori ljudi, ali veoma podložni manipulacijama. Srbija bi se vratila u pakao u kome bi joj lako oduzeli i ono što se zarekla da nikada i nikome ne da”, istakao je Nikolić.

„Srbija vodi politiku mira i stabilnosti kako bi svojim građanima omogućila bolji život od sopstvenog rada. Posvećena je civilizacijskim tekovinama i za nju je nedopustiva svaka ratnohuškačka retorika, bilo da dolazi iz Srbije, Hrvatske, Albanije, bilo odakle. Na to ne treba da nas podsećaju oni koji taj problem nisu rešili u svom dvorištu”, poručio je Nikolić.

--------------------------------

Milanović: Bilo bi smešno da idem na Samit u Beograd

DUBROVNIK – Hrvatski premijer Zoran Milanović potvrdio je da neće putovati u Beograd na Samit premijera Centralne i Istočne Evrope s kineskim premijerom Lijom Kegianom obrazlažući takav gest kao smešan u okolnostima privremenog puštanja lidera radikala Vojsilava Šešelja iz Haškog tribunala.

Kako navodi agencija Hina, Milanović je rekao da je i na prethodna dva sastanka čelnika srednje i istočne Evrope s kineskim premijerom u Varšavi i Bukureštu „išao iz pristojnosti”.

„Vodili smo računa da nikoga ne uvredimo”, rekao je Milanović i dodao da bi otišao na ovaj treći da nije bilo „ovih događaja poslednjih dana”.

Hrvatski premijer smatra da vreme i energija koju su on i njegova vlada uložili u zaštitu srpske manjine u Hrvatskoj zaslužuje „korektno izjašnjavanje Vlade Srbije na Šešeljeve istupe”.

„U takvim okolnostima je smešno da idem tamo. Oni imaju svojih problema, ali moraju se nositi s njima. Ovo nije način za to”, rekao je Milanović koji tvrdi da je odluku o tome doneo pre jučerašnje konferencije za medije premijera Aleksandra Vučića.

Vučić je juče ocenio da je rezolucija Evropskog parlamenta o lideru radikala uvredljiva, uznemirujuća i veoma razočaravajuća za Srbiju.

Premijer je rekao i da Srbija želi dobre odnose sa Hrvatskom.

„Jasno nam je šta misle o nama i šta nam žele. Mi smo njima malo bolji prijatelji nego oni nama i zbog te činjenice sam takođe ponosan što smem ovako jasno i nedvosmisleno da je iskažem i izgovorim”, poručio je Vučić.

Milanović smatra da rezolucija Evropskog parlamenta o Šešelju nije uvredljiva za Srbiju već da je reč o „izbalansiranom dokumentu”, te da je njegov ton „umern i blag”.

Rezoluciji o Šešelju u Evropskom parlamentu se usprotivilo nekoliko slovenačkih evroparlamentaraca, što je Milanović protumačio kao nerazumevanje usvojenog dokumenta.

On je rekao da su na tome radili i neki hrvatski evroparlamentarci i predsednik Ivo Josipović.

Tanjug

objavljeno: 28.11.2014.
Pogledaj vesti o: Tomislav Nikolić

Nastavak na Politika...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Nikolić: Hrvatska instrumentalizovala EP

Izvor: Nezavisne Novine, 28.Nov.2014

BEOGRAD - Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić ocijenio je danas povodom Rezolucije Evropskog parlamenta o Šešelju da je EP dozvolio da ga Hrvatska instrumentalizuje u predizborne svrhe...Nikolić je istakao i da je EP donio Rezoluciju koja se odnosi na Srbiju, a da Srbiji nije pružena mogućnost...

Nastavak na Nezavisne Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.