Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 15.Jun.2011, 14:21 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zuma kritikuje NATO intervenciju u Libiji
JOHANESBURG -
Predsednik Južnoafričke Republike Džejkob Zuma optužio je danas NATO da teži promeni režima i političkim ubistvima u Libiji umesto da se pridržava rezolucije UN za zaštitu civila.
Zuma je u obraćanju parlamentu Južnoafričke Republike istakao da je NATO prekoračio rezoluciju koja je u martu usvojena da bi se izbegao masakr u Bengaziju.
"Govorili smo protiv zloupotrebe >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << dobrih namera u rezoluciji 1973. Snažno verujemo da je rezolucija zloupotrebljena za promenu režima, politička ubistva i okupaciju stranih snaga", rekao je Zuma, prenosi britanski dnevnik "Dejli telegraf".
Lideri NATO su u nekoliko navrata pozivali Muamera Gadafija da ode sa vlasti dok je u jednom od vazdušnih udara poginuo jedan od njegovih sinova, dok su zapadni lideri odbacili mogućnost kopnene invazije ili okupaciju.
Zuma je u ime Afričke unije (AU) od marta dva puta boravio u poseti Libije pokušavajući da pronađe rešenje za okončanje građanskog rata.
U aprilu je libijska vlada podržala plan AU o prekidu vatre za okončanje rata, ali su ga pobunjenici iz Bengazija odbacili ističući da je njime predviđen Gadafijev ostanak na vlasti.
U planu AU spadao je i prekid udara NATO i početak procesa koji bi na kraju doveo do raspisivanja izbora.
Pogledaj vesti o: Libija
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






