Saudijska Arabija: Žene prvi put na izborima!

Izvor: Mondo, 12.Dec.2015, 17:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Saudijska Arabija: Žene prvi put na izborima!

U Saudijskoj Arabiji danas su otvorena biračka mesta na prvim lokalnim izborima na kojima prvi put i žene mogu da biraju, ali i da budu izabrane.

Foto: AP Photo/Hasan Jamali, File

Na lokalnim izborima, na 17 područja moći će glasati ukupno milion i 487.477 birača, od toga samo 130.637 žena.

Na listama kandidata nalazi se ukupno 6.917 osoba, od toga 979 žena.

Prema zakonima Saudijske Arabije koji su bili izrazito diskriminatorni prema ženama, >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << nije im bilo dozvoljeno da glasaju na izborima kao ni da budu birane.

Nakon što je nekadašnji kralj Abdullah bin Abdulaziz uveo promene 25. septembra 2011. godine, ženama je omogućeno da na lokalnim izborima 2015. godine budu kandidati, ali i da glasaju.

Međutim, muškarci i žene ubacuju svoje glasačke listiće u odvojene kutije na biračkim mestima.

Sve glavne odluke za funkcionisanje zemlje su u rukama kralja Salmana i njegovog kabineta ministara koji čine sve muškarci.

Nastavak na Mondo...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.