
Izvor: Kurir, 03.Nov.2010, 18:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
REPUBLIKANCIMA PREDSTAVNIČKI DOM, DEMOKRATAMA SENAT
VAŠINGTON - Američki izbori za Kongres doneli su republikancima većinu u Predstavničkom domu, ali su demokrate zadržale tesnu kontrolu nad Senatom. Prema još nepotpunim podacima, ocenjuje se da su republikanci povećali broj
VAŠINGTON - Američki izbori za Kongres doneli su republikancima većinu u Predstavničkom domu, ali su demokrate zadržale tesnu kontrolu nad Senatom. Prema još nepotpunim podacima, ocenjuje se da su republikanci povećali >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << broj svojih kongresmena u Predstavničkom domu za najmanje 60, što je njihov rekord još od 1948. godine. Takođe, republikanci su demokratama uzeli najmanje šest mesta u Senatu.
Na izborima se glasalo za mandate svih 435 članova Predstavničkog doma i za 37 senatora. Dosadašnji odnos snaga u Senatu bio je 57 demokrata, 41 republikanac i dva nezavisna senatora, a u Predstavničkom domu 256 demokrata prema 178 republikanaca, uz jedno upražnjeno kongresmensko mesto.
Kongresmenima u Predstavničkom domu mandat traje dve godine, dok je senatorima šest godina. Svake dve godine za otprilike trećinu od ukupno 100 članova Senata ističe mandat. U SAD je gotovo pravilo da na kongresnim izborima posle prve dve godine mandata novog predsednika, njegova stranka zabeleži gubitke, ali od veličine poraza u velikoj meri zavise predsednikovi izgledi da osvoji novi mandat.
Istorijski gledano, kontrola republikanaca nad Predstavničkim domom neće biti nova situacija za SAD. Suprotno uvreženom mišljenju, u većem delu moderne istorije SAD, predsednik nije bio iz stranke koja je kontrolisala Kongres. Od 1945. godine, ukupno je 20 godina ista stranka istovremeno imala predsednika, kao i većinu u Senatu i Predstavničkom domu.
Kongres je, međutim, veći deo tog perioda bio pod kontrolom iste stranke, a tokom svega 10 godina su Senat i Predstavnički dom imali različite stranačke većine. U prvih šest američkih država koje su zatvorile birališta, preliminarni rezultati su, prema očekivanjima, pokazali očekivani uspeh republikanskih kandidata na izborima za Kongres.
Obama čestitao
Američki predsednik Barak Obama čestitao je liderima republikanaca pobedu na izborima u kojima su preoteli demokratama većinu u Predstavničkom domu Kongresa SAD i povećali zastupljenost u Gornjem domu - Senatu. Predsednik je uputio čestitke republikancu Džonu Bejneru (John Boehner) koji će biti novi predsednik Predstavničkog doma i zameniti demokratu Nensi Pelosi. Bejner je rekao da je razgovor bio kratak, ali prijatan i da su on i Obama razgovarali o tome da rade zajedno na izbornim prioritetima, koji su, prema novom vođi Predstavničkog doma, smanjenje potrošnje i stvaranje novih radnih mesta. Prema saopštenju Bele kuće, američki predsednik je takođe pozvao telefonom i vođu republikanaca u Senatu Miča Makonela, prenosi Beta.
Legalizacija marihuane nije prošla
Legalizacija marihuane nije dobila podršku kalifornijskih glasača, prve su procene američkih medija.
"Predlog 19" o legalizaciji uživanja, uzgajanja i prodaje kanabisa podnet biračima na glasanje nije prihvatilo 53 odsto glasača dok je podržalo 47 odsto, javlja Si-En-En (CNN). U državi u kojoj su uzgajanje i upotreba marihuane u medicinske svrhe legalizovani još 1996, predlog ovog zakona omogućio bi stanovnicima Kalifornije starijim od 21 godine da poseduju oko 30 grama marihuane i da je uzgajaju na polju ne većem od 2,3 kvadratna metra. Da je predlog izglasan, uzgajanje i promet marihuane bili bi oporezovani na osnovu zakona i odluka gradskih i opštinskih vlasti, prenosi Beta.