Očekuje se presuda Berluskoniju

Izvor: B92, 31.Jul.2013, 08:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Očekuje se presuda Berluskoniju

Rim -- Presuda Kasacionog suda u Rimu o žalbi Silvija Berluskonija na presudu kojom je osuđen na godinu zatvora, biće donesena danas ili u četvrtak.

Berluskonijev advokat Franko Kopi je na pitanja novinara ispred sudnice o mogućem ishodu suđenja odgovorio: "Sujeveran sam i ne želim da iznosim predviđanja. Ipak, očekujem da ćemo pobediti", rekao je Kopi, a prenela agencija AP. .

Od presude Kasacionog suda, najviše sudske instance u Italiji, mogla bi da zavisi sudbina, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << po mišljenju mnogih analitičara, nestabilne italijanske vlade. Petočlano sudsko veće juče je saslušalo argumente u ovom postupku, a Berluskonijev advokat se novinarima obratio tokom pauze nakon dvoipočasovnog saslušanja.

Budući da je Berluskoni član Senata, čak i ako ga sud proglasi krivim, zabrana obavljanja javnih dužnosti zavisi od glasanja u tom telu, što bi moglo da potraje nedeljama ili mesecima.

Berluskoni je prošle godine prvo osuđen na četiri godine zatvora i tri godine zabrane vršenja javne funkcije, ali je sud ubrzo nakon toga preinačio zatvorsku kaznu na godinu zatvora.

Naime, sud je odlučio da bivšem premijeru smanji zatvorsku kaznu na osnovu Zakona o amnestiji iz 2006, koji je donet da bi se smanjila prenatrpanost italijanskih zatvora.

Berluskoni je ranije izjavio da bi radije otišao na izdržavanje zatvorske kazne umesto da odsluži kaznu radom u nekoj javnoj službi. On je naglasio da, takođe, neće iskoristiti mogućnost italijanskog zakona da služi kaznu u kućnom pritvoru, kako je predviđeno za prestupnike u poznim godinama.

"Skoro da imam 78 godina i trebalo bi da imam pravo na kućni pritvor, ali ako me proglase krivim, ići ću u zatvor", naveo je lider desnog centra.

Suđenje Berluskoniju je počelo pre sedam godina. Optužnica je koncentrisana na poslovanje njegove medijske kompanije "Medijaset" i tereti Berluskonija da je veštački naduvavao cene prava na distribuciju filmova kako bi izbegao plaćanje poreza.

Naime, Berluskonijeve ofšor kompanije prodavale su filmove Berluskonijevom "Medijasetu" po navodno mnogo većoj ceni, ali nisu plaćale porez, a novac je, prema optužnici, prebacivan u ilegalne fondove.

On je odbacivao te optužbe i tvrdi da je bio previše zauzet političkom karijerom da bi se bavio pitanjima kao što su prava na distribuciju filmova. "Bio sam premijer u vreme kad je navodno izvršeno krivično delo. Šta sam ja mogao da znam o ugovorima na pravo distribucije?", kaže Berluskoni.

On takođe tvrdi i da je žrtva progona levičarski orijentisanih sudija. Berluskoni je osnovao "Medijaset" 1970, a danas u toj kompaniji ima 38,6 odsto vlasništva.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Berluskonijev sudnji dan

Izvor: RTS, 31.Jul.2013

Pred Kasacionim sudom žalba na presudu bivšem premijeru Silviju Berluskoniju, koji je zbog utaje poreza osuđen na godinu dana zatvora i pet godina zabrane bavljenja javnom funkcijom. Od presude mogla bi da zavisi i sudbina nestabilne italijanske vlade...Kasacioni sud u Rimu treba da se izjasni o žalbi...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.