Izvor: Blic, 12.Dec.2007, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
NATO žali zbog suspenzije Rusije iz CFE
Države-članice NATO pakta večeras su izrazile duboko žaljenje što je u Rusiji stupio na snagu moratorijum na važenje Sporazuma o konvencionalnom naoružanju u Evropi (CFE) i istovremeno naglasile da će nastaviti da ispunjavaju preuzete obaveze iz tog sporazuma, saopšteno je u sedištu NATO u Briselu.
"Članice NATO izražavaju duboko žaljenje što je Ruska Federacija odlučila da ide do kraja u nameri da jednostrano suspenduje primenu CFE sporazuma", navodi >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << se u saopštenju koje je prenela agencija Rojters.
Rusko ministarstvo spoljnih poslova navelo je ranije danas da, u skladu sa zakonom o uvođenju suspenzije CFE, od danas se privremeno prekida davanje partnerima iz Sporazuma infomacija o premeštanju vojske, naoružanja i tehnike, ne primaju i ne šalju inspekcije i da Rusija neće poštovati ni druge mere kontrole predviđene tim dokumentom.
U saopštenju iz Moskve se dodaje da je Rusija spremna na nastavak dijaloga "ukoliko druge države-učesnice Sporazuma pokažu politički realizam i volju prema traženju uzajamno prihvatljivih rešenja".
"Članice NATO žele da reše novonastalu bezizlaznu situaciju i da sačuvaju koristi koje taj sporazum pruža, zato su odlučile da, u ovoj fazi ne odgovaraju istom merom", saopšteno je u Briselu.
Iz sedišta NATO je takođe navedeno da će, u skladu sa ranijem dogovorom članice Alijanse sresti u petak u Beču da bi ispunile obaveze predviđenje sporazumom koje se odnose na razmenu vojnih informacija.
Rojters podseća da će taj susret u Beču "zvanična Moskva preskočiti".
Ruski predsednik Vladimir Putin je 30. novembra ove godine potpisao zakon kojim se suspenduju aktivnosti Rusije koje proističu iz Sporazuma o konvencionalnim snagama u Evropi (CFE), zato što članice NATO nisu ratifikovale revidiranu verziju Sporazuma. Sporazum ograničava broj konvencionalnog naoružanja koje bi moglo da se rasporedi zapadno od Urala, dokle seže evropski deo Rusije.
SAD, EU i NATO pozvale su ranije Rusiju da se ne povlači iz Sporazuma, kojim su 1990. uvedena ograničenja u vezi s konvencionalnim naoružanjem u Evropi i koji se smatra kljucnim za bezbednost kontinenta.
Rusija je ratifikovala sporazum 2004, ali su SAD i ostale članice NATO odbile to da učine, uz obrazloženje da Moskva prethodno treba da izpuni svoje obaveze i povuče svoje snage iz Gruzije i Moldavije.
Putin je odluku o privremenom povlačenju iz Sporazuma doneo u vreme porasta tenzija u Kremlju zbog planova SAD da izgrade antiraketni štit u istočnoj Evropi.







